Kusturica poručio Hillary Clinton: Stvarne fašiste amnestiraš od krivnje
Filmski redatelj Emir Kusturica stao je u odbranu ruskog predsjednika Vladimira Putina nakon što ga je bivša američka državna tajnica Hillary Clinton zbog akcija u Ukrajini usporedila s nacističkim vođom Adolfom Hitlerom, piše Blic.rs.
"Nazvati Putina fašistom zbog intervencije u Ukrajini, a pri tome biti kreatorom ratova u Rumuniji, Iraku, Kosovu, Afganistanu, Osetiji, nije beznačajna stvar - napisao je Kustirica, napominjući kako Putin svoje poteze pravda strahom svog naroda od 'banderovaca', nasljednika ukrajinskih fašista i jednim od 'izvođača radova Druge ukrajinske revolucije'.
U svom je tekstu napisao i to da Amerikanci nisu oslobodili Europu od nacizma te da je u ratu protiv Hitlera svoj život dalo 20 milijuna Rusa.
"Nema veze što su oni koje optužuješ izgubili 20 miliona ljudi boreći se protiv Hitlera. Nakon toga ti nazoveš baštinika te tradicije Hitlerom, a stvarnog fašistu amnestiraš od krivnje. Istina nije cool, ali što ćemo. Ako pristanemo na to, kako ćemo reagirati ako se uskoro pojavi teza da je recimo majmun nastao od čovjeka. Kako sada stvari stoje , nije nemoguće da se i to dogodi" poručio je Kusturica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.