Kritična faza samita o klimi
Radiosarajevo.ba
Foto: Ban Ki Moon u Kopenhagenu (GETTY)
Generalni sekretar UN-a Ban Ki Moon je na konferenciji u Kopenhagenu rekao da vrijeme prebacivanja odgovornosti mora proći. „Svi problemi se ne mogu riješiti u posljednjem trenutku“, rekao je Moon i dodao: „Znamo šta moramo raditi. Znamo šta očekuje Svijet. Naš sadatak je da postignemo sporazum koji je u zajedničkom interesu svih nas i kojim će biti smanjena emisije ugljendioksida“.
Generalni sekretar UN, Ban Ki Moon želi posredovati između bogatih i siromašnih.U proteklih nekoliko dana je na Konferenciji došlo do gubljenja povjerenja između industrijskih i siromašnih zemalja. Razlog su različiti tekstovi ugovora koji su kružili konferencijskim centrom. Siromašne zemlje se boje da bogate različitim formulacijama sa sebe skidaju odgovornost. Njemački ministar za zaštitu okoliša Norbert Roettgen kaže:
„Mislim da Njemačka, kao dio EU i industrijskih zemalja, ima jasnu poziciju. Međutim, to također pokazuje da će nam siromašne zemlje dati svoje povjerenje. Ovdje ćemo korak po korak raditi na sticanju povjerenja i pripremati tlo za uspjeh konferencije“.
Razlike između sjevera i juga
Učesnici konferencije su i dalje daleko od mogućeg riješenja. Razlika u mišljenju između sjevera i juga je, kao i ranije, dosta velika. Hans-Joachim Schellnhuber, savjetnik njemačke kancelarke za klimu kaže da siromašne i zemlje u ubrzanom razvoju moraju shvatiti da je čist, a ne fosilni industrijski razvoj ,dobar i za njih same. „Čist razvoj je za siromašne zemlje dobar prije svega i iz privrednih razloga. Međutim, one još uvijek misle da je to kolonijalistički trik sjevera. Također, sjever mora biti spreman podržati te zemlje. Međutim, zaista se mora desiti političko čudo da se to premosti“.
Ovakvog su mišljenja mnogi ekolozi koji učestvuju u razgovorima. „Tokom prve radne sedmice se otišlo relativno daleko“, mišljenja je Chrostop Bals iz organizacije „Germanwatch“. Međutim, sada se ulazi u završnu fazu kada stvari moraju biti iskristalisane. „Mislim da je još uvijek moguće doći do onoga čemu težimo. Političke vođe koje sada dolaze moraju unijeti političke ambicije koje su neophodne. Međutim, može se desiti da dobijemo jedno lijepo pismo namjere koje nazivamo „green wash deal“, dakle veliki šou kakve smo do sada imali. Još uvijek nismo u sigurnoj luci“.
Trenutno nedostaje dogovor između SAD i Kine. Obje ove zemlje, koje su ujedno i najveći zagađivači, jedna drugoj predbacuju da malo rade na zaštiti klime.
dw-world.de
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.