Kako je Beč uspio izbjeći katastrofalne poplave?

3
Radiosarajevo.ba
Kako je Beč uspio izbjeći katastrofalne poplave?

Teške poplave su pogodile više europskih zemalja ove sedmice, a uprkos visokom vodostaju Dunava, Beč je izbjegao katastrofu s kojom su se suočila druga europska mjesta.

Deutsche Welle piše da Beč ima veliki sistem za zaštitu od takvih katastrofalnih poplava. On se na obalama Dunava desetljećima gradio nakon učestalih i intenzivnih poplava u Beču.

U 19. stoljeću se počelo raditi na osnaživanju korita rijeke i stvaranju plavne ravnice, čime se znatno promijenio i gradski krajolik.

Policija blokirala ulaze prema Igmanu: Planina ispunjena posjetiteljima unatoč gužvama

Jedan riječni tok Dunava je Dunavski kanal kao umjetni kanal, a drugi je Stari Dunav, odsječen od glavnog vodotoka.

Kanal Novi Dunav, dug 21 kilometar, završen je 80-ih godina prošlog stoljeća. On teče paralelno s Dunavom, a zemlja iskopana za vrijeme njegove izgradnje je iskorištena za izgradnju umjetnog otoka. U slučaju poplava, voda se spušta u Novi Dunav.

Te mjere u Beču mogu smanjiti količinu vode do 14.000 kubnih metara u sekundi, što odgovara poplavama koje se statistički događaju svakih 3.000 do 5.000 godina. To znači da je bečki sistem za kontrolu poplava stvoren i za najgori scenarij.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak