Kako funkcioniše izraelska Gvozdena kupola?

4
Radiosarajevo.ba
Kako funkcioniše izraelska Gvozdena kupola?

Nakon što je Hamas gađao Izrael velikim brojem raketa, zemlja se ponovo oslonila na protivraketni odbrambeni sistem ''Irone Dome'' (Gvozdena kupola).

Prema pisanju CNN-a, Gvozdena kupola je jedno od najvažnijih oruđa u izraelskom arsenalu koje je spasilo bezbroj života tokom raznih sukoba u posljednjoj deceniji.

Riječ je o veoma efikasnom sistemu, a Izraelske odbrambene snage (IDF) su u maju saopštile da je Gvozdena kupola imala stopu uspješnosti od 95,6 odsto tokom raketnih napada palestinske militantne grupe Islamski džihad.

Netanyahu izazvao bijes: Desetine hiljada građana širom Izraela izašlo na ulice

Mobilni sistem protivvazdušne odbrane sastoji se od 10 baterija od kojih svaka nosi tri do četiri bacača raketa.

Razvoj Gvozdene kupole počeo je 2007. godine, a nakon testiranja 2008. i 2009. godine, prve baterije su puštene u rad 2011. godine, dok je sistem od tada nekoliko puta unapređivan.

Gvozdena kupola je dizajnirana da obara dolazeće projektile i opremljena je radarom koji detektuje rakete u krugu od četiri do 70 kilometara, a zatim koristi sistem komande i kontrole koji brzo izračunava da li nadolazeći projektil predstavlja prijetnju ili će vjerovatno pogoditi nenaseljeno područje.

Ako raketa predstavlja prijetnju, sistem ispaljuje projektile kako bi je uništio u vazduhu.

Stopa uspješnosti sistema dostiže i više od 90 procenata, prenosi Tanjug.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak