Irak: Ubijeno 25 pobunjenika

Radiosarajevo.ba
Irak: Ubijeno 25 pobunjenika

Iračke snage sigurnosti potvrdile su da su ubile 25 pobunjenika koji su planirali napasti vojnu bazu u blizini Bagdada, nekoliko sedmica prije parlamentarnih izbora 30. aprila.

Pobunjenici su poginuli u zasjedi vojske jugozapadno od glavnog grada, precizirao je general Saad Maan, glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova, dodajući da se radi o džihadistima Islamske države u Iraku i Levantu (ISIS), koji su već pokušali prošle sedmice napasti ovu bazu.

ISIS i borci antivladinih plemena od januara kontroliraju grad Faludža, 60 kilometara zapadno od Bagdada i druge džepove u pokrajini uglavnom sunitskoj Al-Anbar, javlja Fena.

Osim toga, 12 osoba poginulo je u utorak, prema medicinskim i sigurnosnim izvorima, od kojih je šest članova jedne porodice koja je ubijena u njihovoj kući blizu grada Mosula.

Nezadovoljstvo sunitske manjine i sukob u Siriji potiču nasilje u Iraku koje je dostiglo nivo bez presedana od 2008. godine. Od početka godine više od 2.400 osoba poginulo je u ovim, gotovo svakodnevnim, napadima.

Diplomate i stručnjaci su pozvali vladu da pruži ruku sunitskoj manjini, međutim, kako se približavaju izbori, premijer Nuri el-Maliki pokušava pokazati svoju snage radije nego započeti razgovore s raznim formacijama dok ide više na pripadnost zajednicama nego na njihov program.

Krvoproliće u kojem se nalazi zemlja najveća je briga glasača, ali spisak je dug: prekidi struje, vode, generalna korupcija i posebno nezaposlenost.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak