Industrijsko zlato: Turska želi postati jedan od pet najvećih proizvođača rijetkih zemnih metala
Turska ima za cilj povećati svoju proizvodnju rijetkih zemnih elemenata i svrstati se među prvih pet proizvođača u svijetu, izjavio je ministar energetike i prirodnih resursa Turske Alparslan Bayraktar u utorak, 23. januara.
Posjetio je da je objekat za upravljanje rijetkim zemnim elementima u centralnoj provinciji Eskisehir.
Turska je otkrila drugo najveće svjetsko nalazište rijetkih zemnih elemenata u Eskisehiru 2022. godine.
Prizori kakvi se ne pamte: Srbija je danas na nogama, pogledajte kako izgleda centar Beograda
Bayraktar je potvrdio ležište od oko 690 miliona tona rude na lokaciji, gdje je uspostavljena prva faza pilot postrojenja.
Na osnovu preliminarnih rezultata Bayraktar je rekao da će biti izgrađen industrijski pogon koji će u početku godišnje prerađivati 1.200 tona rude, a kasnije prerađivati 570.000 tona rude i 10.000 tona oksida rijetkih elemenata.
Ako bude uspješna s ovom stopom proizvodnje, Bayraktar je rekao da će Turska biti među pet najvećih proizvođača na svijetu.
Amerika dale zeleno svjetlo, i Turska se naoružava: Kupuju 40 ratnih aviona F-16
"Ovo će nas dovesti do veoma važne tačke u našoj industriji, posebno za naša električna vozila, kao i u tehnologijama obnovljivih izvora energije, i postat ćemo važan dobavljač za mnoge zemlje u svijetu za pristup ovim sirovinama i rijetkim zemnim elementima", rekao je.
Rijetki zemni elementi, poznati i kao "industrijsko zlato", su grupa od 17 hemijskih elemenata i jedan su od nezamjenjivih elemenata novih tehnologija.
Kina isporučuje preko 61 posto svjetskih rijetkih zemnih elemenata i drži otprilike dvije trećine rijetkih metala i minerala u svijetu, prema Statisti, njemačkoj online platformi za prikupljanje i vizualizaciju podataka, piše Biznis.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.