Grčke prostitutke prisiljene na testiranje

Radiosarajevo.ba
Grčke prostitutke prisiljene na testiranje

I pored svih drugih problema koji mjesecima muče Grčku, vijest o prisilnom testiranju prostitutki nedavno je osupnula grčku, ali i evropsku i svjetsku javnost.

Naime, krajem aprila, grčka policija je počela program sistematskog hapšenja prostitutki, prisiljavajući ih na testiranje na HIV, te objavila imena i slike prostitutki za koje je testiranje pokazalo da su HIV pozitivne. Imena i fotografije 'označenih' prostitutki mogu se naći na internetskoj stranici policije.

Zajednički program UN za HIV/AIDS (UNAIDS), Amnesty International, Globalna mreža projekata vezanih za seksualni rad i Globalna mreža osoba koje žive s HIV/AIDS-om osudile su postupak Grčkih vlasti kao povredu ljudskih prava. Navedene organizacije smatraju da je akcija u suprotnosti sa javnim zdravstvenim mjerama za sprečavanje prenosa HIV-a. Prisilno testiranje na HIV je fizički invazivno, te zbog toga krši tjelesni integritet i sigurnost osobe.

Kao prinudna i stigmatizirajuća mjera koja  obeshrabruje ljude da dobrovoljno potraže savjetovanje, testiranje i tretman, prisilno testiranje krši pravo na najviši mogući standard zdravlja. Javno iznošenje HIV statusa pojedinaca bez njihovog pristanka krši pravo na privatnost i dostojanstvo, naročito kad se zna da takve objave mogu dovesti do stigmatizacije, diskriminacije pa i nasilja.

Grčki dužnosnici svoj postupak pravdaju kao „napor usmjeren ka zaštiti javnog zdravlja“, s obzirom na povećanje broja slučajeva AIDS-a u zemlji tokom prošle godine. Ovakva logika vodi u stigmatizaciju žena kao glavnih uzroka seksualno prenosivih infekcija te dovodi do zablude da su prostitutke te od kojih moramo zaštititi populaciju u cjelini, piše Libela. Javne zdravstvene mjere utemeljene na pravima trebale bi štiti sve ljude od HIV infekcije i pružiti onima koji su HIV pozitivni alat za življenje zdravijega života.

Međutim, kako navedene organizacije navode, prisilno testiranje na HIV dovodi samo do loše zdravstvene zaštite izolacijom rizičnih grupa. Obavezno HIV testiranje krši medicinsku povjerljivost i olakšava  stigmatizaciju i diskriminaciju HIV/AIDS pozitivnih ljudi, te obeshrabruje ranjive grupe da potraže korake koji provjereno doprinose zaustavljanju širenja HIV-a: dobrovoljnog i tajnog savjetovanja, testiranja i tretmana.

Diskriminirajući državni postupci, poput prisilnog HIV testiranja prostitutki, tjeraju dalje od sebe ljude kojima je najpotrebnija javna zdravstvena zaštita koja olakšava HIV prevenciju. Ovakva prisilna testiranja na HIV poznata su praksa i u nekim afričkim zemljama.

Protiv prisilnog testiranja na HIV u Grčkoj pokrenuta je i peticija.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak