Grčka pred apokaliptičnim scenarijem
Guverneri evropskih centralnih banaka već su počeli javno da se opraštaju sa Grčkom, s tim što je predsjednik njemačke centralne banke, Bundesbank, Jens Weidmann još u subotu rekao da je "lopta" kod grčkih političara, koji ukoliko ne budu poštovali uslove finansijske pomoći, neće dobiti nikakva dodatna sredstva. Zamjenik guvernera centralne banke Švedske Per Jansson je za njujoršku agenciju Bloomberg izjavio da evropske monetarne vlasti već razmatraju moguće posljedice izlaska Grčke iz eurozone.
"Ne želim da spekuliram o tome da li će taj proces proteći bezbolno i bez komplikacija po ostalu Evropu", izjavio je on.
Grčki predsjednik Karolos Papoulias sazvaće sastanak sa šefovima političkih stranaka na kojem će zatražiti podršku za tehnokratsku vladu. Grčka je nakon parlamentarnih izbora zapala u krizu vlasti jer nijedna stranka ne može da formira vladu.
Prije samo dvije godine bila je nezamisliva i pomisao da bi neka od članica mogla da napusti eurozonu, podsjeća kolumnistkinja Guardiana Julia Kollewe.
Nezaposlenost, nemiri, migracija...
Masovna nezaposlenost, 50-to procentna inflacija, recesija, masovni protesti - apolkaliptični je scenario, koji predviđaju brojni ekonomisti u slučaju da Grčka istupi iz zone eura u narednim mjesecima. Stanje u Grčkoj za sada govori da zemlja ima krajnje male šanse da izbjegne krah.
Kollewe predviđa pet problema sa kojima će Grčka morati da se uhvati u koštac opraštajući se od zone eura. U slučaju da se vlada ne formira, opozicija bi mogla na ulice da izvede mase nezadovoljnih politikom aktuelne vlasti, a na izborima u junu, predstavnici ljevičarskih pokreta će dobiti više glasova nego sada.
Evropska unija, Međunarodni monetarni fond (MMF) i Evropska centralna banka (ECB) će zavrnuti ventil - trojka će stopirati sponzoriranje i, bez toga prezadužene zemlje. Grčka će biti odsječena od valutnog sistema zone eura i zajednička valuta joj neće biti ni od kakve koristi, a šteta će ostati.
Grčka
će najvjerovatnije biti jednostavno prinuđena da se eksterno vrati na
nacionalnu valutu, drahmu. Uvođenjem drahme, vlada u Atini će morati da
pokrene štampariju novca i uvede deviznu kontrolu. Grčke banke,
zavisne od sredstava ECB, u novom sistemu neće preživjeti, tako da će
vlada morati da formira bankarski sistem od nule. Valutna kriza će izazvati skok cijena uvozne robe i potaći inflaciju.
Nezaposlenih
će biti sve više, a stanovništvo, posebno mladi, nastojati će da napuste zemlju u potrazi za stalnim poslom. Grčku
niko ne tjera iz Evropske unije, tako da će biti nemoguće zaustaviti
migrante, građane EU, samo mnogo nesrećnije od ostalih.
Napuštanje
eura, donijet će grčkim kompanijama mnoštvo problema, s obzirom na to
da su njihovi ugovori sklopljeni u toj valuti, prenose agencije. Dugove
će osim toga, također morati da vraćaju u eurima, što znači da će se
njihovo dužničko opterećenje zbog devalvacije udvostručiti.
U
slučaju da Grčka iz eurozone izađe glatko, bez većih problema, stvorio
bi se opasan presedan i za druge "nemirne" učesnike, prije svega
Španiju, Portugaliju i Italiju, prenosi Tanjug. Bez tih zemalja eurozona bi u tom slučaju mogla mnogo brže da ostane.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.