EU uvela naftni embargo protiv Irana

Radiosarajevo.ba
EU uvela naftni embargo protiv Irana


Ministri vanjskih poslova Evropske unije jučer su zadali novi udarac Iranu, usvojivši embargo na naftu, a sve zbog iranskog nuklearnog programa. Sankcije uključuju zabranu svih novih ugovora o nafti sa Irusvojanom, dok će se postojeći ugovori ispoštovati do 1. jula ove godine. Zabrana na snagu stupa odmah.

William Hague, britanski ministar vanjskih poslova, mjere je nazvao setom sankcija bez presedana. Njegovo je mišljenje da je usvajanje embarga pokazalo ujedinjenost Evrope po ovom pitanju, javljaju agencije.

Inače, Evropska unija kupuje oko 20 posto iranske nafte koju ovi izvoze.

Pored ovih, očekuju se i restriktivne mjere koje će se odnositi na Centralnu banku Irana, ali više detalja o ovoj odluci još nije saopšteno.

Šefica EU diplomatije Catherine Ashton ranije je rekla kako su sankcije alat kojim se Iran želi pridobiti da se vrati za pregovarački sto. Ona je dodala da centri svjetske moći još nisu dobili odgovor na ponudu koju su u oktobru poslali Iranu, o novoj rundi pregovora vezanoj za iranske nuklearne planove. Naravno, Teheran negira optužbe zapada i tvrdi da ne pokušava proizvesti nuklearno oružje i poručuju kako postoji samo jedno rješenje spora: razgovor, a ne sankcije.

U međuvremenu, cijene nafte rastu, a Pentagon je poslao svoj već drugi nosač aviona da se pridruži fregati britanske mornarice i francuskom bojnom brodu u Perzijskom zaljevu. Svi su kroz Hormuški moreuz prošli bez incidenta. Iranske vlasti su prvo uputile međunarodnu prijetnju da će blokirati rutu kojom prođe 20 posto svjetske nafte ukoliko Amerika pošalje svoje ratne brodove (ili ako joj se nametne naftni embargo), a potom su ocijenili kako su ove aktivnosti američke vojske – uobičajene.

BBC je objavio kako je nafta najvažniji iranski produkt koji čuva i razvija bogatu i moćnu Vladu Irana, te bi odluka EU da prestane kupovati njihovu naftu mogla oštetiti iransku ekonomiju – a nikako je uništiti.

Russia Today sa druge strane očekuje da će Kina nastaviti kupovati naftu od Irana; ova zemlja ujedno je i najveći kupac iranskog crnog zlata (Iran većinu svoje nafte prodaje Aziji). EU i SAD stoga marljivo rade da nagovore azijske zemlje da smanje svoju kupnju iranske nafte, a analitičari upozoravaju da bi se Evropa mogla naći u nezavidnijem položaju od Irana, u smislu toga da će se zamjena za iransku naftu teško naći...


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak