Ekstremna zimska oluja pogodila je SAD: Šta je to ciklon bomba i da li se razlikuje od uragana?

0
Radiosarajevo.ba
Ekstremna zimska oluja pogodila je SAD: Šta je to ciklon bomba i da li se razlikuje od uragana?

Zbog snažne arktičke zimske oluje u većem dijelu SAD-a, upozorenja su izdana za više od 135 miliona ljudi. Nacionalna meteorološka služba (NWS) objavila je da su do kraja ove sedmice u nekim dijelovima zemlje moguće temperature od -45 Celzijevih stepeni.

Ciklon-bomba je izraz koji se koristi za oluju koja se brzo pojačava, pri čemu dolazi do naglog pada tlaka zraka - najmanje 24 milibara u 24 sata. Osim vrlo niskih, ponegdje i ekstremnih temperatura, ciklonske bombe donose snažne vjetrove i oluje.

"Ove intenzivne oluje donose sa sobom obilne oborine i vrlo jake vjetrove. Trenutno u SAD stiže vrlo hladan arktički zrak, a hladno vrijeme uzrokuje daljnje komplikacije. Nagla promjena tlaka nastala je zbog interakcije sa snažnom mlaznom strujom", rekla je za Sky News meteorologinja i voditeljica Kirsty McCabe.

Pahulje počele padati u Banjoj Luci: Pratite uživo kretanje snijega kroz Bosnu i Hercegovinu

Haos zbog zimske oluje u SAD i Kanadi: Više od milion ljudi ostalo bez struje

"Kontrast između hladnog, arktičkog zraka na sjeveru i toplog, tropskog zraka na jugu pojačao je mlaznu struju, koja je zauzvrat produbila područje niskog tlaka".

Meteorolozi su nagli pad tlaka usporedili s eksplozijom bombe, koristeći termine poput "bombogeneze" kako bi opisali proces formiranja oluje. Termin se prvenstveno odnosi na brzinu kojom se oluja formira, a ne na snagu samog olujnog sustava.

I Ujedinjeno Kraljevstvo iskusilo je ovakve oluje, a najpoznatija od njih je Velika oluja 1987. godine.

Kako se ciklon-bomba razlikuje od uragana?

"Sve ciklon-bombe nisu uragani", rekao je Swain. "Ali ponekad mogu poprimiti karakteristike zbog kojih izgledaju užasno poput uragana, s vrlo jakim vjetrovima, obilnim oborinama i dobro definiranim crtama poput očiju u sredini".

Uragani se obično formiraju u tropskim područjima i pokreću ih topla mora. Iz tog su razloga najčešći u SAD-u ljeti ili u ranu jesen, kada je morska voda najtoplija.

Nasuprot tome, ciklon-bombe ne trebaju blage oceanske vode da bi se formirali.

Mogu se pojaviti nad kopnom kao i nad morem, a najčešći su između kasne jeseni i ranog proljeća, kada se topli tropski zrak sudara s hladnim arktičkim zrakom.

"Moraju se dogoditi u doba godine kada postoji neka mogućnost istovremenog toplog i hladnog zraka", rekao je Swain. Razlika u temperaturi je ta koja potiče pad tlaka, piše Net.hr.

Jesu li ciklon-bombe opasne?

Ovisi. Ponekad se ciklon-bombe ponašaju kao konvencionalne zimske oluje.

Ali ponekad uzrokuju teške poplave, uvjete snježne oluje i brzine vjetra usporedive s uraganom prve kategorije.

"U osnovi, utjecaj ciklon-bombe ne razlikuje se nužno od drugih jakih olujnih sustava, osim što je brzo jačanje obično znak vrlo snažnog olujnog sustava", rekao je Swain.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak