Dan žalosti u Francuskoj: Najsmrtonosniji teroristički napad tokom posljednjih 40 godina

Radiosarajevo.ba
Dan žalosti u Francuskoj: Najsmrtonosniji teroristički napad tokom posljednjih 40 godina

Francuski predsjednik Francois Hollande objavio je da će danas biti Dan žalosti u Francuskoj u znak sjećanja na ubijene u napadu islamista u redakciji satiričnog lista Charlie Hebdo u Parizu. 

Hollande je sinoć u televizijskom obraćanju naciji najavio i da će tokom tri naredna dana zastave u Francuskoj biti spuštene na pola koplja, prenijela je agencija AFP

To je tek peti put u posljednjih 50 godina da je u Francuskoj proglašen Dan žalosti, podsjeća AFP

"Jedinstvo je naše najbolje oružje. Ništa ne može da nas podijeli. Sloboda će uvijek biti jača od barbarstva", istaknuo je predsjednik Francuske u obraćanju javnosti. 

Hollande je pohvalio "hrabre hroničare" nedjeljnika Charlie Hebdo i dodao da su "oni svojim utjecajem, svojom hrabrošću i svojom nezavisnošću uticali na više generacija Francuza"

AFP navodi da su među ubijenima i četiri najpoznatija francuska karikaturista, uključujući glavnog i odgovornog urednika lista Stéphans Charbonniera. On je prije tri godine, poslije prethodnog napada na magazin poznat po ismijavanju poslanika Muhammeda, francuskom listu Le Monde izjavio da će radije umrijeti nego živjeti na koljenima. 

Poslije objavljivanja karikatura poslanika Muhammeda 2012. godine, Charbonnier je primio mnoštvo prijetnji smrću i od tada je bio pod zaštitom policije. 

"Mi ćemo u njihovo ime nastaviti da branimo poruku slobode", rekao je Hollande. 

Naoružani maskirani napadači upali su jučer u redakciju francuskog satiričnog nedjeljnika Charlie Hebdo u Parizu, poznatog po karikaturama islamskih lidera i ubili najmanje 12 ljudi, od kojih 10 novinara i dva policajca, prije nego što su pobjegli, javlja Tanjug

To je najsmrtonosniji teroristički napad u Francuskoj u posljednjih 40 godina.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak