Bivšem svećeniku 12 godina zatvora za pedofiliju
Bivši upravnik samostana Kremsmunster u Austriji danas je osuđen na 12 godina zatvora zbog pedofilije, javlja Tanjug.
Bivši svećenik, koji danas ima 79 godina osuđen je zbog seksualnog zlostavljanja ukupno 24 đaka u periodu između septembra 1973. do juna 1993.
Pored seksualnog zlostavljanja on je optužen i za tjelesno zlostavljanje đaka, na primjer udarcima bičem, nogama, sa obje ruke, kidanjem kose sa glave, ali i prijetnje, između ostalih, da će „upotrijebiti svoju sačmaru“.
Do seksualnih ispada bivšeg sveštenika došlo je ne samo u samostanu, već i tokom raznih putovanja u inostranstvo.
Optuženi, čiji advokati tvrde da se nije pokajao, na početku suđenja priznao je nedjela i izvinio se žrtvama, prenose agencije. Uprkos tome, njegov advokat je u završnom govoru od suda zatražio oslobađajuću presudu, uz argument da su ova djela zastarjela.
Sud nije uslišio taj zahtjev, a kao otežavajuću okolnost uzeo je dužinu perioda tokom koje je svećenik zlostavljao djecu, kao i broj žrtava i nedjela. Kao olakšavajuću okolnost porota je uzela priznanje optuženog, koji je čak jednoj žrtvi već isplatio odštetu.
Advokat osuđenog najavio je ulaganje žalbe na presudu, koja zbog toga još nije pravosnažna.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.