Amerikanci povukli vojne avione iz Libije

Radiosarajevo.ba
Amerikanci povukli vojne avione iz Libije

Libija je spremna održati izbore i reformirati svoj politički sistem, ali samo narod može odlučiti hoće li Moamer Gadafi ostati na njezinu čelu, izjavio je u ponedjeljak navečer glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim. Američka vojska je povukla borbene avione iz međunarodne kampanje u Libiji, a britanski RAF je poslao još četiri Tornada

'Mi možemo imati bilo kakav politički sustav, bilo kakvu promjenu: ustav, izbore, bilo što, ali to mora odlučiti narod', rekao je Ibrahim na konferenciji za štampu.

'Ko ste vi, zapadnjaci, da odlučujete što Libijci trebaju učiniti? Zašto zapadne vlade ne kažu: libijski narod mora odlučiti hoće li libijski vođa otići ili ostati, hoće li zemlja imati ovakav ili drugačiji politički sistem?', naglasio je, odgovarajući na pitanje vode li se o tome pregovori sa Zapadom.

Ibrahim je rekao da niko izvana Libiji ne može nametati uvjete, čak i kada je zemlja spremna na razgovore o prijedlozima o uvođenju demokratije, transparentnosti, slobode medija ili protukorupcijskih zakona.

Još je jednom naglasio da vladine snage ne sudjeluju ni u kakvim napadima na civile.

Libijska televizija u ponedjeljak navečer uživo je prikazala Moamera Gadafija kako pozdravlja pristaše iz terenskog vozila koje je izašlo ispred njegove rezidencije Bab al-Azizije u Tripoliju. Gadafi im je kratko mahao kroz otvoreni krov.

U međuvremenu je američko ministarstvo financija objavilo da je ukinulo sankcije protiv bivšeg libijskog ministra vanjskih poslova Muse Kuse. On sada može raspolagati svojom imovinom i računima u Sjedinjenim Državama. Ministarstvo je objavilo kako je taj potez namijenjen ohrabrenju ostalih dužnosnika iz Gadafijeva okružja da ga napuste.

David Cameron najavio je da će još četiri Tornado borca-bombardera poslati u misiju u Libiju. Naime, američka vojska je povukla borbene avione iz međunarodne kampanje u Libiji, objavio je Penatgon nakon što je Washington ovog vikenda pristao produžiti svoje napade tokom 48 sati.

Najprije su SAD predviđale povući svoje borbene zrakoplove i rakete Tomahawk iz operacija nakon vikenda, jer su njihovi saveznici iz NATO-a preuzeli vođenje operacija u četvrtak, ali u nedjelju je Washington prihvatio traženje NATO-a da vodi udare u Libiji do ponedjeljka zbog 'lošeg vremena'.

Od ponoći između ponedjeljka i utorka niti jedan američki borbeni avion nije poletio, objavio je satnik Darryn James, glasnogovornik Penatgona koji je naglasio da su avioni spremni za intervenciju u slučaju da to NATO zatraži.

Od ponoći s nedjelje na ponedjeljak i sljedećih dvanaest sati američki borbeni avioni su izveli najmanje dva leta, ali niti jedna raketa Tomahawk nije ispaljena, dodao je satnik James. Američka vojska od sada će osiguravati samo avioni za ospkrbu u letu i za misije nadzora.

William Hague, britanski ministar vanjskih poslova, je rekao kako će Britanija opskrbiti pobunjenike i komunikacijskom opremom.

Dužnosnici su izjavili da će 'prije svega' dopustiti zapovjednicima pobunjenika da kontaktiraju prvu crtu obrane, ali će opremu moći koristiti i za poziv koalicijskih snaga za zračni napad.

'Mi se ne bavimo naoružavanjem opozicionih snaga', naglasio je Hague.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak