Amerikanci najavili nove pošiljke najmoćnijeg oružja u arsenalu Ukrajine

3
Radiosarajevo.ba
Amerikanci najavili nove pošiljke najmoćnijeg oružja u arsenalu Ukrajine

Američka kompanija Raytheon, glavni proizvođač sistema protuvazdušne obrane Patriot, najavila je da planira dostaviti Ukrajini još pet kompletnih sistema Patriot do kraja 2024. godine.

Ukrajina je do sada dobila (i vrlo efikasno koristi) dvije baterije Patriota - jednu od SAD-a i drugu od Njemačke, dok je Nizozemska rekla da će poslati još dva dodatna lansera (dakle, ne cijele baterije).

Budući da se radi o oružju od strateške važnosti, koje se u samo mjesec dana pokazalo kao vrlo učinkovito u obaranju projektila kojima su Rusi zasipali Kijev, ovo će za Ukrajinu biti enormna pomoć pa makar i sami sistemi stizali tek svakih nekoliko mjeseci. To je naročito važno kad se uzme u obzir učestalost ruskih vazdušnih napada i vjerovatno prilično mršava rezerva projektila (ako uopće još i postoji) za PZO sustave sovjetsko/ruskog porijekla (poput S-300 i Buk) kojima se Ukrajina u dosadašnjem toku rata branila.

Gušimo se i za Dan državnosti: Na brdu Hum je prelijepo vrijeme, a pogledajte kako Sarajevo izgleda

Budući da je riječ o sistemima koji nisu suviše mobilni, koriste se uglavnom za čuvanje ključnih meta pa se pretpostavlja da bi Ukrajini dobro došli u zaštiti možda još kojeg većeg grada, poput Odese, ili ključnih logističkih centara i postrojenja iz kojih se opskrbljuje ukrajinska vojska.

Plan Raytheona da Ukrajini dostavi još pet baterija Patriota za Wall Street Journal prvi je otkrio CEO kompanije Greg Hayes. On je također dodao i da Raytheon planira povećati proizvodnu Patriota na 12 sustava godišnje - tokom proteklih desetljeća ukupno su ih proizveli više od 240, kaže.

Da je riječ i o financijski iznimno vrijednoj donaciji, potvrđuje i podatak da jedan kompletni sistem Patriota košta oko 400 miliona dolara, što se zajedno s projektilima penje na čak 1,1 milijardu dolara.

A s obzirom na to da ih se baš i ne proizvodi previše, na naručeni sistem čeka se u prosjeku duže od dvije godine.

Šef Raytheona za WSJ je poručio da se Patriot u Ukrajini pokazao kao vrlo učinkovit sistem (iako valja napomenuti da je debi prve inačice sustava u Zaljevskom ratu 1991. godine bio daleko od idealnog).

Veliki raketni napad Rusije na Odesu: Najmanje šest osoba poginulo

"Iznenadilo nas je koliko je efikasan - zajedno s drugim PZO sustavima presreo je više od 90 posto projektila i dronova kojima se gađalo Ukrajinu, rekao je Hayes i dodao da su Ukrajinci prilagodili softver sistema tako da može locirati, partiti i uništiti projektile koji lete hipersoničnom brzinom. Također, ruski izvori tvrdili su i da je upravo Patriot zaslužan za obaranje barem jednog od dva ruska borbena aviona (Su-35 i Su-34) koji su završili u plamenu prije nekoliko tjedana.

Osim što će Raytheon povećati svoju proizvodnju, isto planira i Lockheed Martin, proizvođač PAC-3 projektila/presretača koji se koriste u najnovijim varijantama Patriota, piše Jutarnji.hr.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak