Američki generali zabrinuti: Smatraju da ovo znatno slabi globalnu moć SAD-a
Šef američkog Indo-pacifičke komande, admiral Samuel Paparo, izrazio je zabrinutost zbog smanjenih zaliha naprednog oružja, uzrokovanih vojnom pomoći Ukrajini i Izraelu. Paparo je istaknuo kako bi to moglo utjecati na borbenu spremnost SAD-a na Pacifiku.
"Do ove godine, kada su većina oružja zapravo bila artiljerijska i kratkog dometa, govorio sam: Nipošto", rekao je Paparo. Ipak, priznao je da se situacija promijenila.
"Sada, s nekim Patriotima koji su korišteni, nekim od projektila zrak-zrak koji su korišteni, to sada guta zalihe. Reći drugačije bilo bi neiskreno", naglasio je Paparo.
Prizori kakvi se ne pamte: Srbija je danas na nogama, pogledajte kako izgleda centar Beograda
Napredni sistemi i naprezanje inventara
SAD je isporučio kritične sisteme Ukrajini i Izraelu, uključujući najmanje dva sistema Patriot za Kijev i protuzračni sistem Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) za Izrael. Ti napredni sistemi, naglasio je Paparo, nisu bili dodijeljeni nekim određenim američkim trupama, već donirani državama, a njihova implementacija u spomenute zemlje utječe na globalnu spremnost SAD-a. Upozorio je da indo-pacifičko područje zahtijeva značajne količine vrhunske municije zbog kineskih vojnih mogućnosti.
"Inherentno, to dodatno otežava spremnost Amerike da odgovori na prijetnje u indo-pacifičkoj regiji... jer je Kina najsposobniji potencijalni protivnik na svijetu", objasnio je Paparo.
Pozivi za dopunu zaliha
Paparo je pozvao na povećanje ulaganja u proizvodnju oružja.
"Trebali bismo obnoviti te zalihe i više od toga. Već sam bio nezadovoljan nivoom zaliha. Sada sam još nezadovoljniji. Znate, vrijeme je za iskren razgovor", poručio je američki admiral.
Revizija koju je obavio Kongres u julu potvrdila je Paparovu zabrinutost, upozoravajući da bi američka municija mogla biti potrošena za nekoliko sedmica u sukobu velikih razmjera. Poziva se na povećanje proizvodnje, posebice za napredno oružje poput protubrodskih projektila, koji bi mogli nestati u roku od nekoliko dana.
Hitnost u suočavanju s budućim prijetnjama
Vojni stručnjaci ističu ograničeno vrijeme za rješavanje ovih nedostataka. Američki admiral John Aquilino je sugerirao da bi Kina mogla napasti Tajvan do 2027. godine, dok je umirovljeni američki general Mike Minihan predvidio sukob s Kinom do 2025. godine, javlja Zimo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.