Ambasadorka Izraela u Beogradu opravdava napade na civile u Iranu: "Ovo je preventivni napad"

14
Fena
Ambasadorka Izraela u Beogradu opravdava napade na civile u Iranu: "Ovo je preventivni napad"

Ambasadorka Izraela u Beogradu Avivit Bar-Ilan kazala je u utorak, 3. marta, da je cilj američko-izraelske vojne operacije protiv Irana potpuno eliminisati egzistencijalnu prijetnju njenoj zemlji i da će Izrael nastaviti operaciju dok se to ne ostvari.

"Prijetnja Izraelu i regiji je velika, odlučili smo nastaviti s ovom vojnom operacijom dok ne uspijemo ukloniti, eliminisati ovu egzistencijalnu prijetnju," rekla je Bar-Ilan.

Prema njezinim riječima, Izraelci ovog puta imaju zračnu nadmoć gađati samo "režim i vojne stožere" kako bi se eliminisala ta prijetnja te stvorili uslovi da iranski narod dobije bolju budućnost, dok iranski režim gađa gusto naseljene civilne oblasti.

Najavljene pojačane kontrole u KS, kazne do 30.000 KM: Inspekcija će obilaziti trgovine, pumpe...

"Kada su Amerikanci shvatili da su pregovori iscrpljeni imali smo obavještajne podatke da je namjera iranskog režima sakriti projektile i nuklearni materijal i ovo je bio preventivni napad kako bismo spriječili sakrivanje tog oružja", rekla je izraelska ambasadorka. 

Bar-Ilan je istakla da je protekla noć bila mirnija od prethodnih od početka zajedničke vojne operacije Izraela i SAD-a protiv Irana u subotu, 28. februara, ali da je i dalje na snazi vanredno stanje što znači da svi ostaju kod kuće i blizu skloništa kao i da je zračni prostor Izraela zatvoren.

Državljani Srbije opisali trenutke straha u Dubaiju: "Bilo je teško, vidio sam raketne napade"

Ukazala je da je bilo mnogo žrtava u Izraelu i da su gađane civilne oblasti u Tel Avivu, Bethesedi i drugdje a da je najgori napad bio kada je bomba pala na sklonište u kojem je poginulo devet ljudi.

Ambasadorka Izraela je izrazila uvjerenje da su zaista dali istinsku šansu pregovorima, ali da je dio iranske pregovaračke taktike bio iskoristiti tu priliku i prikupiti još projektila te dodala da su Iranci od rata u junu prošle godine proizvodili desetke projektila mjesečno.

Sve najvažnije vijesti sa Bliskog istoka iz minuta u minut pratite na portalu Radiosarajevo.ba na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (14)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak