Alarmantna situacija u Njemačkoj: Pacijenti moraju čekati mjesecima na termine?

0
Radiosarajevo.ba
Alarmantna situacija u Njemačkoj: Pacijenti moraju čekati mjesecima na termine?

Doktori u Njemačkoj upozoravaju na sve ozbiljniju situaciju i zatvaranje ordinacija.

Šef državne Nacionalnog udruženja doktora obveznogzdravstvenogosiguranja(KBV) Andreas Gassen kaže kako se strahuje od kolapsa ordinacija te kako bi pacijenti mogli čekati mjesecima na termine.

Gassen upozorava kako ekonomska situacija stvara probleme mnogim medicinskim ordinacijama. Osim toga, ima i starijih liječnika koji odlaze u penziju, a nasljednika nema.

Važna obavijest iz GRAS-a: Provjerite kako će danas saobraćati javni prijevoz

"To bi također moglo postati problem za osiguranike", rekao je dr. Andreas Gassen, glavni izvršni direktor Nacionalne udruge liječnika obveznog zdravstvenog osiguranja (KBV).

Gassen kaže kako Njemačka ide prema velikom problemu opskrbe ako se ambulantno područje skrati i postane sve neprivlačnije za slijedeću generaciju doktora.

Njemačka 'vapi' za radnom snagom: Evo ko prolazi i bez fakultetske diplome

"Ovaj problem postoji godinama. Mnogi domaći liječnici imaju problema s primanjima. Visoki troškovi i birokracija također bi mogli pogodovati zatvaranju ordinacija. Ovo ne pogađa samo ruralna područja, postoji i strah od brojnih zatvaranja ordinacija u velikim gradovima, što će značajno ograničiti opskrbu u blizini bolnica. Opskrba cijele zemlje je stoga u pitanju", rekao je Gassen.

Ako doktori ne mogu pronaći nasljednika za svoju ordinaciju, to može uticati na vrijeme čekanja.

Gassen je poručio saveznom ministru zdravstva Karlu Lauterbachu kako država mora pomoći u finansiranju ordinacija jer će se ubuduće zatvoriti.

"Osim toga, izostala je kompenzacija inflacije, birokracija i digitalne aplikacije poput e-recepta opteretile su doktore. Kako bi izbjegli 'kolaps prakse', kako to naziva medicinska struka, liječnici i psihoterapeuti žele u petak, 18. augusta, Karlu Lauterbachu iznijeti zahtjeve", rekao je Gassen.

Ne traži samo Njemačka radnike iz BiH: Evo koje dvije zemlje sve više žele našu radnu snagu

Ministarstvo zdravstva priopćilo je da navode smatraju "neshvatljivima". Zato što su rashodi zakonskog zdravstvenog osiguranja za medicinsku njegu u ordinacijama porasli za 44 posto na 46,1 milijardu eura u posljednjih deset godina (2022.).

E-recept, primjera radi, također dobro funkcioniše, navodi njemačko Ministarstvo zdravstva, prenosi fenix-magazin.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak