Njemačka u velikoj krizi: Traži se 65 hiljada radnika

3
DW
Njemačka u velikoj krizi: Traži se 65 hiljada radnika
Foto: Pexels / Ilustracija / Njemačka

Mnogi restorani i kafići u Njemačkoj skraćuju radno vrijeme ili zatvaraju svoja vrata. Razlog: nedostatak radne snage. Strukovne udruge procjenjuju kako ugostiteljima i hotelijerima nedostaje više od 65 hiljada radnika.

"Nedostatak radne snage je na vrhu razloga za zabrinutost kod hotelijera i ugostitelja", saopštili su iz Udruge njemačkih hotelijera i ugostitelja (Dehoga).

Trenutno je na Uredima za zapošljavanje diljem Njemačke otvoreno 33.160 radnih mjesta u ugostiteljstvu i hotelijerstvu.

Slavio uz spominjanje zločinačkog pokreta, danas radi u stručnom štabu Nogometnom savezu BiH

Slavio uz spominjanje zločinačkog pokreta, danas radi u stručnom štabu Nogometnom savezu BiH

No Dehoga polazi od dvostruko veće brojke. „Mnogi restorani i hoteli više ni ne prijavljuju uredima za zapošljavanje da su im potrebni radnici zato što ni ne očekuju da će im ured nekoga poslati", kaže Sandra Warden koja je pri Dehogi zadužena za kretanja na tržištu rada.

Kako vratiti radnike i pronaći nove?

Svoju procjenu manjka radnika Warden temelji na iskustvima iz proteklih godina.

Šok nakon 23 godine rada: Dobila otkaz jer je 28 minuta ranije otišla s posla

Šok nakon 23 godine rada: Dobila otkaz jer je 28 minuta ranije otišla s posla

"2019. je nedostajalo oko 40 hiljada radnika u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. No tokom pandemije koronavirusa se situacija dodatno zaoštrila", kaže Warden.

Tijekom pandemije i zatvaranja lokala, mnogi radnici u ovoj branši su pronašli zaposlenje u nekom drugom, u pravilu bolje plaćenom, sektoru. Potražnja za radnicima se pogotovo sada usred sezone godišnjih odmora, drastično pojačala.

Skraćeno radno vrijeme i manje jela na jelovniku

Nijemci velikom većinom odmor provode u svojoj domovini ali ove godine često u mjestima u kojima provode odmor nailaze na zatvorena vrata ugostiteljskih objekata.

"Mnogi restorani i kafići posežu za raznim mjerama: skraćuju radno vrijeme ili unutar sedmice pauziraju nekoliko dana. Ili zbog nedostatka osoblja u kuhinji drastično skraćuju jelovnik", kaže Warden. U nekim objektima se uvodi i sustav samoposluživanja jer jednostavno nedostaje konobara.

Kirija nikad nije bila veća: Evo koji su najskuplji gradovi u Njemačkoj

Kirija nikad nije bila veća: Evo koji su najskuplji gradovi u Njemačkoj

Posljednja nada: useljavanje

Najviše nade Dehoga polaže u prihvaćeni reformirani zakon o useljavanju koji će omogućiti lakše useljavanje iz zemalja izvan Europske unije i za radnike bez fakultetske diplome ali i na olakšane mogućnosti pristupa tržištu rada za izbjeglice.

U Dehogi smatraju da je potrebno raditi na tome da se poboljša i imidž zaposlenja u ovoj branši. Pritom se ne spominje povećanje plata koje su u ugostiteljskom i hotelijerskom sektoru relativno niske. Prema podacima internetskog portala za zapošljavanje Stepstone, kvalificirani kuhar mjesečno može računati s bruto platom od oko 2.600 eura (5.200 KM).

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije