Vučić: Uvijek ćemo štititi stabilnost i opstanak Republike Srpske

Radiosarajevo.ba
Vučić: Uvijek ćemo štititi stabilnost i opstanak Republike Srpske

Prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija poštuje Daytonski sporazum i cjelovitost Bosne i Hercegovine i da će na svom putu ka članstvu u EU čuvati svoju stabilnost, ali i da će "uvijek štiti stabilnost i opstanak Republike Srpske". 

Vučić, koji se danas sastao sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, rekao je na konferenciji za novinare da je pokrenuto više pitanja u okviru ekonomske suradnje, prije svega u oblasti elektroprivrede i veće iskorištenosti kapaciteta Drine, podrazumijevajući i one turističke, javio je Tanjug. 

Dodik je, dodao je Vučić, pokrenuo i temu o posebnom kraku plinovoda u okviru Južnog toka, u sklopu toga razgovarat će se i s Vijećem ministara BiH, iako ga je predsjednik RS-a, kako je naveo Vučić, obavijestio da je moguće da odgovor bude negativan, u kom bi slučaju bio otvoren put da se takav dogovor napravi s Republikom Srpskom. 

"Pokušat ćemo, ipak, pronaći zajedničko rješenje, razgovarat ćemo i s vladom BiH", rekao je Vučić. 

Dodik je pokrenuo i pitanje istog statusa pripadnika srpskog naroda u RS i BiH kao što ga ima hrvatski narod, a to je pitanje državljanstva, na koje će, naveo Vučić, vlast u Srbiji odgovoriti u najskorije vrijeme. 

Osim o ekonomskoj suradnji razgovaralo se i o zajedničkom timu Srbije i RS za obilježavanje stogodišnjice Prvog svjetskog rata

"Srbija se nalazi na putu ka članstvu u EU i Srbija će, čuvajući svoju stabilnost, uvijek štiti stabilnost i opstanak RS poštujući Daytonski sporazum, a čime nećemo ugrožavati ničije pravo", istaknuo je Vučić poželjevši punu stabilnost političku i ekonomsku i BiH i RS. 

Dodik je poručio da Republiku Srpsku interesira moćna i jaka Srbija, ističući da je sada ona i dobila moćnu vlast i institucije koje se "neće trošiti na pitanja stalnih političkih prepucavanja". 

Čestitajući Vučiću na pobjedi na nedavnim parlamentarnim izborima, Dodik je rekao da ona predstavlja "važno političko osvježenje". 

"Kao lider SNSD-a u Republici Srpskoj prihvatio bih da se sa SNS potpiše dogovor i zajednička suradnja na pitanjima koja bi trebali rješavati organi jedne i druge zemlje", rekao je Dodik. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak