Svi pišu o divljanju cijena u Hrvatskoj, ali jedna stvar je najjeftinija
Istra je slična, bliža – ali i daleko jeftinija – od Italije.
Neki bi čak otišli toliko daleko da bi rekli da je i ljepša. Plaže su čišće, voda je bistrija, a gradovi su manje nagužvani turista. A od ove godine izletnici više ne moraju mijenjati novac jer od 1. januara službena valuta više nije kuna, već euro.
Tako ovih dana o Hrvatskoj piše njemački list Kronen Zeitung, dodajući, međutim, kako su uvođenjem nove valute rasle i cijene pa navode primjer maslaca za 4,50 eura ili pizze za 18 eura, prenosi Novi list.
Kralj Charles čestitao Dan državnosti BiH: "Jako cijenim povezanost između naše dvije zemlje"
Povećanje cijena zadesilo je očito sve destinacije, iako ne jednako. Tako su Austrijanci uoči sezone pisali kako su posebno poskupjele Grčka i Španija, a u manjoj mjeri i Italija, Hrvatska i Turska.
Njemački savezni statistički ured je krajem maja, objavio je poređenje troškova odmora u Evropi, doduše za mart, što znači da ih treba uzeti s rezervom s obzirom na to da cijene u sezoni značajno rastu.
Hrvati brane svoje: Kafa na Mikonosu je 4,5 eura pa se nitko ne buni
Po toj analizi najjeftinija odredišta za putovanja su ispale Turska i Albanija gdje je odmor oko 56 posto jeftiniji nego u Njemačkoj. U Španiji, Poljskoj i Češkoj turisti su u martu restoranske i hotelske usluge platili 18 posto manje nego u Njemačkoj.
U Hrvatskoj i Cipru plaćali su 17 posto manje. U Grčkoj je to bilo čak 21 posto manje u odnosu na troškove u Njemačkoj. Crna Gora i Rumunjska bile su još jeftinije, boravak u hotelima i posjeti restoranima koštali su oko 46 posto manje nego u Njemačkoj. Ispada dakle, da su od Hrvatske bile jeftinije i Turska i Grčka, Portugal, Malta, a neznatno, samo jedan postotni poen, i Španjolska.
S druge strane, italijanski portal Vivanoda specijaliziran za transport, uporedio je cijene karata za trajekte u europskim zemljama, a po kojem ispada da su trajekti najjeftiniji u Hrvatskoj.
Crnogorac ironično prozvao turiste: Objavio pravila ponašanja na primorju
Naime, računali su prosječnu cijenu karte na 100 kilometara puta pa je tako najskuplja ispala Turska, odnosno trajektne linije između Grčke i Turske.
Prosjek cijene karte na 100 kilometara u Turskoj je čak 163 eura. Hrvatska je zadnja s najnižom cijenom od 53,77 eura na 100 kilometara. Od konkurenata na Mediteranu, u Italiji se radi o oko 77,7 eura, Španjolskoj oko 70 eura, a Grčkoj oko 59 eura, prenosi Novi list.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.