Sud u Splitu prekršio zakon odbijajući izručenje Zorana Galića
Vrhovni sud Hrvatske presudio je da je Županijski sud u Splitu povrijedio zakon kada je odbijajući izručenje smijenjenog zamjenika direktora Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Zorana Galića, odbio da mu odredi istražni zatvor.
Zagrebački Jutarnji list navodi da je Vrhovni sud donio takvu odluku prihvatajući tzv. zahtjev za zaštitu zakonitosti koji je na pravosnažnu odluku suda u Splitu podnio glavni tužilac Hrvatske Ivan Turudić.
Uprkos ovoj presudi u Galićevom slučaju se ništa neće promijeniti jer Vrhovni sud u obrazloženju navodi da je s obzirom "kako je navedena povreda zakona počinjena u korist okrivljenog, trebalo istu samo utvrditi, ne dirajući pritom u pravosnažnu odluku".
Loše vijesti za ljubitelje kafe u BiH, cijene u porastu: Evo koliko bi mogla koštati u kafiću
Županijski sud u Splitu u augustu je odbio Galićevo izručenje traženo na osnovu raspisane međunarodne potjernice po nalogu Suda BiH zbog njegovog hapšenja i izručenja u BiH zbog vođenja postupka za krivična djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja i primanja poklona i drugih oblika koristi.
Također je odlučio da nema zakonskih osnova za određivanje istražnog zatvora u skladu sa Zakonom o međunarodno pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
Šta čeka Zorana Galića nakon razrješenja: Otpremnina, penzija ili sudski proces?
Odnosno, Galić "kao hrvatski državljanin s prijavljenim prebivalištem u Hrvatskoj ne može biti izručen stranoj državi zbog krivičnog progona jer zbog navedene okolnosti postoji vjerovatnost da izručenje neće biti odobreno".
Hrvatski glavni tužilac je u zahtjevu za zaštitu zakonitosti istakao da je splitski sud ispustio iz vida da se spomenuti Zakon "primjenjuje kod pružanja međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima samo ako međunarodnim ugovorim nije drugačije određeno".
Tužilaštvo BiH sumnjiči Galića za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja, primanje dara i krijumčarenje akcizne robe, u šta spadaju duhan, alkohol i gorivo u vrijeme dok je bio direktor Granične policije BiH.
BiH i Hrvatska imaju ugovor o izručenju koji predviđa mogućnost izručenja hrvatskih državljana BiH u svrhu procesuiranja za krivična djela organizovani kriminal, korupcija i pranje novca.
Sud BiH raspisao je u avgustu međunarodnu potjernicu za Galićem, koji je od 9. jula godine u bjekstvu u Hrvatskoj.
Galić je na čelu Granične policije BiH bio 2014. do 2023. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.