Šta će sada reći Milanović: RS zatražio dizanje optužnica protiv hrvatskih generala?

13
Radiosarajevo.ba
Šta će sada reći Milanović: RS zatražio dizanje optužnica protiv hrvatskih generala?

Oštre reakcije su došle iz susjedne Hrvatske nakon što informacije da je Bosna i Hercegovina podigla nove optužnice koje se temelje na presudi takozvanoj šestorici iz BiH.

"Nakon 30 godina dolaze nove optužnice koje se temelje na presudi šestorici iz BiH. To je politička zloupotreba, ne moraš biti trgovac da shvatiš da to tako ne ide. Dosta je - rekao je Milanović, pitajući kako Hrvatska može podržavati europsku integraciju BiH, dok se istovremeno protiv hrvatskih časnika iz tog razdoblja vode procesi.

RTL Danas neslužbeno saznaje kako je vlasti bosanskohercegovačkog entiteta RS nedavno zatraženo pokretanje postupaka protiv petorice bivših zapovjednika Hrvatske vojske (HV) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Dragan Bursać: Od Luburića do Primorca, krivi smo mi što šutimo!

Među njima se nalazi umirovljeni general-bojnik i bivši zamjenik načelnika Glavnog štaba Oružanih snaga RH te bivši ministar Damir Krstičević, kao i pukovnik Mate Laušić, nekadašnji načelnik Uprave vojne policije u OSRH, koji je u međuvremenu preminuo.

Iako detalji još nisu službeno poznati, neslužbene informacije upućuju na to da se pokojnog Matu Laušića tereti, zajedno s još desetoricom pripadnika vojne policije, za navodno neprocesuiranje ratnih zločina počinjenih u vojnom pritvoru Lora. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (13)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak