Prekid ročišta u predmetu Srebrenica: Odbrana traži izuzeće Sudskog vijeća
Razlog je zahtjev odbrane za izuzećem Sudskog vijeća.
"Današnji pretres nije počeo zato što je Sudsko vijeće prekršilo odredbe zakonika u krivičnom postupku, koji su bili u obavezi da u roku od 15 dana prije početka pretresa odbrani saopšte identitet zaštićenih svjedoka", tvrdi advokat optuženih Goran Petronijević.
On je objasnio da je Sudsko vijeće prikrilo identitet zaštićenih svjedoka te da shodno tome odbrana smatra da nema uvjeta za početak pretresa, a odluka o izuzeću Sudskog vijeća i početku pretresa bit će donijeta sutra.
"Mislim da ovdje pravni sistem ne funkcioniše, da je pod politikom i da je Srbija ponovo pokazala da još uvijek ne želi osuditi zločince", rekla je u izjavi novinarima Munira Subašić, predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenice i Žepa.
Ona je dodala da je današnjim postupkom Srbija poslala poruku svima koji su činili ratne zločine da dođu i da su im vrata otvorena, da mogu doći i uživati.
"Zločinci koji su ubili 1.300 ljudi su na slobodi. Dolaze, hodaju, žive normalno, isto kao da su došli da budu svjedoci, a ne da budu optuženi. Suđenje može trajati Boga pitaj koliko, a odbrana se dogovorila da bojkotuje ovo sve", kazala je Subašić.
Poručila je odbrani da će ispred zgrade Suda dovesti više od sto žrtava genocida.
Advokat Nikola Čukanović, punomoćnik oštećenih, naveo je da je danas došlo do različitog shvatanja nekih odredbi zakonika o krivičnom postupku, koji predviđaju da se 15 dana prije početka pretresa odbrani otkrije identitet zaštićenih svedoka.
"Smatram da je bilo prostora da se danas otvori glavni pretres i da se radi, ali vidjet ćemo šta će odlučiti Sud", kazao je Čukanović. i dodao:
"Problem je da kasnije Apelacioni sud, kao žalbeni sud u ovom slučaju, zauzme drugačiji stav. U tom slučaju mogao bi predmet da padne i da se ukine presuda, ako bi našao da je došlo do povrede zakonika, pa smatram da je bolje to razriješiti na samom početku suđenja, nego ostaviti nejasnoće do samog kraja postupka, pa poslije suditi iz početka."
Optuženi Nedeljko Milidragović, Aleksa Golijanin, Milivoj Batinić, Aleksandar Dačević, Boro Miletić, Jovan Petrović, Dragomir Parović i Vidosav Vasić terete se da počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom, tako što su u prostorijama zemljoradničke zadruge u Kravici 13. i 14. jula 1995. godine prema podacima Haškog tribunala, u halama zadruge, ubili više od 1.300 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.