Posao s turistima koji donosi veću zaradu od iznajmljivanja apartmana
Tako bi glasio poučak koji su prvi naučili obiteljski iznajmljivači Splitsko-dalmatinske županije, koji su spremni brzo, jednostavno i "u hodu" pratiti svjetske turističke trendove aktivnog odmora i cikloturizma i uvesti ih u svoj apartman i kuću za iznajmljivanje već ove sezone, piše Slobodna Dalmacija.
Očekuje se tako da će u sezoni 2017. oko 200 turističkih objekata u srednjoj Dalmaciji imati oznaku dobrodošlice biciklistima kao gostima. Jer, odmor uz rekreaciju na dva točka postao je svjetski turistički hit koji u Europi prakticira i traži oko 20 miliona rekreativnih i sportskih biciklista.
A to su dovoljno dobri razlozi zbog kojih se vrijedi potruditi pa su obiteljski iznajmljivači Splitsko-dalmatinske županije spremni dio tog prometa skrenuti i u svoje apartmane, koji će od ovoga ljeta imati oznaku "bed&bike".
Bit će to znak da su spremni ugostiti i pružiti specifičnu uslugu biciklistima, brinuti se o njihovim biciklima ili im osigurati iznajmljivanje svojih, ali i sve prateće usluge koje oni trebaju, uključujući i domaće bike-vodiče koje strane agencije sve više traže.
Jer, iznajmljivači su iz iskustva onih koji su kao pioniri u turističkim mjestima nabavili bicikle i ponudili ih u najam svojim gostima prethodnih sezona shvatili kako im to osigurava sasvim pristojnu dodatnu zaradu u njihovim apartmanima, i to bez pretjeranog truda. Bicikli se, naime, iznajmljuju dnevno po cijeni od 90 do 170 kuna, ovisno o turističkome mjestu i cijenama ostalih usluga u njemu. Pa se tako s desetak bicikala za iznajmljivanje svakog dana može zaraditi i do dvije hiljade kuna.
Štaviše, oni koji su uložili u tu vrstu prijevoza nabavivši po stotinjak bicikala za iznajmljivanje turistima, zarade dnevno mnogo više nego vlasnici apartmana.
Da se ne radi tek o prolaznom hiru savremenih gostiju koji su se odjednom sjetili rekreacije na dva kotača na svojem odmoru, pokazuju podaci prema kojima je u turistički najizdašnijoj Njemačkoj čak dva miliona turista koji putuju u inozemstvo kao cikloturisti, a čak 5,7 miliona Nijemaca je jednom u protekle tri godine bilo na odmoru s vožnjom bicikla.
I kako ih onda i u srednjoj Dalmaciji ne dočekati s tom mogućnošću, pitanje je na koje privatnim iznajmljivačima, ali sve više i hotelijerima, nije bilo dvojbe oko odgovora. Zato se na poziv TZ-a Splitsko-dalmatinske županije za edukaciju o toj vrsti usluge odazvalo više stotina iznajmljivača koji žele ugostiti bicikliste, a broj onih koji se prijavljuju preko interneta svakim je danom sve veći. Baš kao da su svi apartmani spremni gostima ove godine ponuditi i bicikl.
Poduzetni iznajmljivači koji su poslovanjem daleko odmakli od nekadašnjih "zimmer frei" bakica žele svojim gostima ponuditi mogućnosti da su mobilni i rekreiraju se, a uz to upoznaju šire područje na koje su došli.
"Radi se o obliku selektivnog turizma koji ima uzlazni trend, a posebno je atraktivan u područjima koja nisu izravno uz more niti se gosti koji tu dolaze žele samo izležavati, a mi imamo takav objekt. Gosti nam traže sve više izleta, a bicikli su idealan način za obilazak šire okolice", priča Irena Šiljeg, iznajmljivačica iz Makarske, spremna za registraciju bed&bike apartmana.
Da bicikli dovode goste i u područja daleko od mora, pokazuje primjer Podgore, odakle je 40 iznajmljivača iz Podgora Sela, starog dijela mjesta ispod Biokova koji imaju 30 vila s bazenima za iznajmljivanje, došlo na edukaciju kako postati domaćin biciklistima koji su očigledno gosti za koje se svi bore. A kako i ne bi kada po statistici u EU oni troše na putovanjima više nego turisti s kruzera – čak 44 milijarde eura godišnje.
Kristinka Ivanac iz Brela: Ulog se vrati u godinu dana
"Već imam prve rezervacije za ovu predsezonu iz Švedske za goste koji žele bicikl na odmoru. Među prvima sam u Brelima prije osam godina kupila bicikle i iznajmljujem ih u svojim apartmanima, a gosti su prezadovoljni time. Sada se želim i službeno registrirati za prihvat cikloturista i imati tu oznaku.
Kupujemo dobre bicikle, svaki je po 3-4 hiljade kuna, imamo ih 12 i ta investicija vrati se u godinu dana ako sami radite. Naša cijena najma je 90 kuna dnevno i znam da može biti i veća, ali do sada je bilo tako", priča breljanska iznajmljivačica Kristinka Ivanac, naglašavajući kako ipak treba znati s bicikima, održavati ih i popravljati.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.