Opsada i bitka za Vukovar trajale su tri mjeseca: Pogledajte srceparajuće snimke u toku rata
Hrvatska danas obilježava 32. godišnjica stradanja Vukovara iz posljednjeg rata, kada su nakon gotovo tromjesečne opsade i teških borbi Jugoslovenska narodna armija (JNA) i srpske paravojne snage zauzele grad, sa stotinama mrtvih i ranjenih na obje strane.
Bitka za taj istočnoslavonski grad završila je nakon 87 dana, 18. novembra 1991. okupacijom grada koja je potrajala sve do 15. januara 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, kojom su Vukovar i druga mjesta vraćeni u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Povodom godišnjice održana je kolona sjećanja ulicama Vukovara. Dostojanstveno i u miru ulicama Vukovara prošlo je na desetine hiljada građana pristiglih iz cijele Hrvatske.
Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket
U čast žrtava Vukovara u Domovinskom ratu vijence ispred spomenika na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položile su državna i druge delegacije Hrvatske.
Grad, koji je do pada u ruke JNA pretvoren u ruševinu, branilo je manje od 2.000 pripadnika hrvatskih snaga.
Maratonci krenuli na 135 kilometara dugu utrku od Tuzle do Vukovara
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je osudio Mileta Mrkšića, jednog od komandanata jedinica JNA, na 20 godina zatvora zbog ubistava i mučenja, a Veselina Šljivančanina na 10 godina zatvora zbog mučenja, ali je on oslobođen optužbi za genocid i istrebljenje nesrba, dok je Miroslava Radića oslobodio optužbi.
Optužen je i uhapšen i Slavko Dokmanović, ratni predsjednik SO Vukovar, ali je on prije izricanja presude 1998. godine počinio samoubistvo. Zločini u Vukovaru bili su dio tužbe i protiv nekadašnjeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića, koji nije dočekao presudu. Vojislav Šešelj oslobođen je optužbi.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.