Njemački mediji na Kosovu, građani poručuju: 'Ne želimo Zajednicu srpskih općina'

1
Radiosarajevo.ba
Njemački mediji na Kosovu, građani poručuju: 'Ne želimo Zajednicu srpskih općina'

Francusko-njemački prijedlog za Kosovo konačno stiže na stol u Briselu. Dio prijedloga je i obaveza osnivanja zajednice srpskih općina.

Za Albina Kurtija to je crvena linija preko koje ne želi da pređe.

A šta o tome misle građani Kosova?

Miro Lazović: 25. novembar je jedan od najznačajnijih datuma u historiji naše države

"Ako su kriterijumi koje je poslao premijer ispunjeni bez štete za našu zemlju, onda prihvatamo Zajenicu. Ako je to nešto što će oštetiti našu zemlju, mi smo protiv toga" izjavila je građanka.

"Sve dok Zajednica nema izvršna ovlaštenja - ja sam za. Ako ima nadležnosti kao RS, ja se sa tim ne slažem", izjavio je drugi građanin u anketi za Deutsche Welle.

"Mislim da je svaka vrsta zajednice štetna za Republiku Kosovo, a posebno bilo koja zajednica sa izvršnim ovlastima. Mislim da vlast ne treba da glasa za to u Skupštini, da ne treba da odobri nijednu zajednicu srpskih općina, posebno ne zajednicu sa izvršnim ovlastima", izjavio je građanin Kosova.

Mijatović najavljuje bolje dane: Ukoliko Vučić danas potpiše sporazum - prestaje potreba za Dodikom

Europski zvaničnici ipak šire optimizam, vjeruju da će sastanak u Briselu uroditi plodom, ali kosovski analitičari smatraju da taj optimizam nema osnovu.

"Mislim da je bitna izjava Lajčaka, koji je rekao da od strana očekuje više od verbalnog opredjeljenja, što znači da će biti nešto na papiru. Ali u sadašnjem formatu ovog sastanka, sumnjam da će biti potpisan bilo kakav sporazum", izjavio je Rahman Paćarizi, politički analitičar.

Kosovska opozicija podsjeća da bez obzira na ishod sastanka, ostaje još mnogo detalja koje bi trebalo razjasniti. 

Aleksandar Vučić uoči sastanka: "Niti će biti kapitulacije, niti će biti povratka u 90-te"

"Ovo je više privremeni aranžman. Prema mom mišljenju, takav sporazum ne normalizuje u potpunosti kosovsko-srpske odnose jer nema međusobnog priznanja i ne rješava historijski ćorsokak između Kosova i Srbije u posljednjih 20 godina", izjavio je Enver Hodžaj, bivši šef diplomatije Kosova.

Ali zapadne diplomate upozoravaju: "Ona strana koja zakoči njegovo usvajanje, mogla bi da bude međunarodno izolovana.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak