Kupovina u Mađarskoj: Pogledajte kolike su razlike u cijenama namirnica

0
Radiosarajevo.ba
Kupovina u Mađarskoj: Pogledajte kolike su razlike u cijenama namirnica

Još od prošlog stoljeća, svima je dobro poznata kupovina u Mađarskoj zbog niskih cijena, pa su se tako redovno donosili "Vajkrem" sirevi, kobasice, trenerke, odjeća i bijela tehnika.

Svi znaju barem jednu osobu koja je prije nekih 30-40 godina išla u Budimpeštu ili okolne mađarske gradove u shopping.

Danas se može reći kako se polako počeo vraćati taj običaj kupovine u Mađarskoj ponajviše zbog cijena, zatim i zbog putovanja na kojem se mogu obići neke znamenitosti.

Olujni vjetar zahvatio BiH: Pogledajte kakvu je štetu napravio

Pogledajte koliko su koštali mlijeko, jaja i meso 2011. godine, a koliko koštaju danas

Ovo su istaknute neke cijene proizvoda u Mađarskoj:

Kilogram purećih prsa skoro je duplo jeftiniji nego na bh. policama, baš kao i sirevi i mliječni proizvodi. Tako litar mlijeka iznosi 1,65KM, dok su neki proizvodi poput kečapa skuplji nego u BiH.

"Kod nas najviše vole isključivo mađarske proizvode, to su sirevi, puretina, to su posebni delikatesi", kaže poslovođa u prodavnici mađarske robe Tamara Marković.

Hoće li na proljeće doći do pada cijena nekretnina u BiH? Evo kakvo je sada stanje na tržištu

Iako se često postavlja pitanje isplativosti odlaska iz BiH u Mađarsku zbog povećanja cijena goriva, susjednim državama se itekako isplati preći granicu kako bi uštedili novac. Nije rijetkost da građani Srbije koriste tu priliku i kupovinu namirnica obavljaju u Mađarskoj.

"I sada, a i ranije je to bilo da su cijene namirnica bile znatno jeftinije u Mađarskoj nego u Srbiji i to funkcioniše kao sistem jer se pojedincu isplati da ode, kupi i pokrije troškove puta. Imamo posebno iz ovih pograničnih područja ljude koji se snabdijevaju osnovnim životnim namirnicama na taj način, jer mu se isplati da kupi po znatno nižoj cijeni i prelazi granicu", rekao je predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača Petar Bogosavljević.

I ne samo namirnice, u Mađarskoj se po nižim cijenama kupuju i tehnički uređaji, no ukoliko je uređaj skuplji od 100 eura, smatra se da je namijenjen za nelegalnu preprodaju. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak