Ko se boji izbora u Srbiji? Vučić najavljuje pobjede, a opozicija se sprema u predizborne kolone
U Srbiji će na proljeće biti održani izbori. Ali, koji, to još nije poznato. Sve drugo je nepoznato u vrijeme Aleksandar Vučić najavljuje nove ubjedljive pobjede, a opozicija se sprema u predizborne kolone.
Paralelno sa protestima u Srbiji traje licitiranje datumom novih izbora. Kao najizvjesniji termin vanrednih parlamentarnih izbora pominje se termin za redovne lokalne – proljeće naredne godine.
Ali sve češće se čuje da bi neki izbori mogli biti već u decembru ove godine.
Albin Kurti upozorava: 'Beograd nije odustao od velikosrpskog projekta. To znači raspad BiH'
Istovremeno u medijima traje prepucavanje pripadnika vlasti i opozicije, u kojem vlasti tvrde "da opozicija navodno hoće izbore, ali da moli Boga da ih ne bude".
Dodatnu konfuziju je izazvao i stav dijela opozicije koja stoji iza protesta "Srbija protiv nasilja", koja tvrdi da nema izbora ukoliko se ne ispune zahtjevi protesta.
Opozicija najavljuje nove metode borbe na jesen, i oštrije mjere otpora. Pretpostavlja se da će od uspjeha te taktike zavisiti i dalji stav oko insistiranja na ispunjavanju uslova prije izlaska na biračka mjesta.
Novi gaf Aleksandra Vučića postao viralan: "Mičite muftije od njega, pogotovo kad je gladan"
Pokušaj da se organizatorima pomenutih protesta priključe i desničarske partije vrlo brzo je odbačen, i to je najvjerovatnije zatvorilo priču o sabiranju opozicije u jednu predizbornu kolonu.
Izbori na proljeće?
Politikolog Dejan Bursać smatra da je najizvjesnija opcija održavanje redovnih lokalnih i vanrednih parlamentarnih izbora u isto vrijeme „jer se na taj način promovišu liste vladajuće stranke na lokalu, gdje će neke lokalne probleme zasjeniti nacionalna kampanja“.
"Vučić je svjestan da je najpopularniji političar, i da će time pogurati liste Srpske napredne stranke na lokalu", ocjenjuje Bursać za DW.
No, još postoji dosta mogućih kombinacija izbora koje bismo imali, kaže Vladimir Pejić iz agencije za ispitivanje javnog mnjenja Faktor plus.
Mladi glumac iz Srbije dobio otkaz zbog kritika na račun Vučića
"Imamo mogućnost da budu razdvojeni parlamentarni i lokalni izbori, postoji varijanta da budu u isto vrijeme, ali bez beogradskih izbora. Moguće je da imamo i samo redovne lokalne izbore", kaže Pejić za DW.
"Mislim da na proljeće sljedeće godine možemo da očekujemo vanredne parlamentarne i redovne lokalne izbore u isto vrijeme, i da je to sve što se tiče izbora. Vjerovatno će tu doći do nekog političkog nadmudrivanja, recimo, ako Vučić najavi izbore na proljeće da opozicija traži da oni budu ranije, ili obrnuto", ocjenjuje Pejić.
SNS neće rizikovati Beograd?
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučićje nedavno istakao da opozicija nije tražila beogradske izbore, ali da i "oni mogu da budu organizovani kada se dogovorimo, kažite kada želite da budu – decembar, april, maj".
Opozicija sa druge strane podsjeća da izbore u prijestonici traži već mjesecima, ali da Vučić nema hrabrosti da ih raspiše. Opozicija inače želi razdvajanje beogradskih i drugih nivoa izbora, ali je odgovor Aleksandra Vučića da se i oni kao vlast nešto pitaju oko toga.
Aleksandar Vučić pobjesnio na konferenciji za novinare: "Koga vi zavitlavate, lažovčine jedne?"
"Nije realno da imamo beogradske izbore", primjećuje Dejan Bursać, "jer je to jedino političko bojno polje na kome je moguće da SNS izgubi. SNS nije stranka koja će se u to upustiti, posebno jer i Aleksandar Šapić nije neki kandidat, i čak bi moglo biti nekih internih problema zbog toga unutar SNS".
Vladimir Pejić smatra da izbori u Beogradu potajno ne odgovaraju ni opoziciji, kao ni vlastima.
"Vlastima zato što je činjenica da je Beograd dio zemlje u kojem najslabije stoje – što ne znači da bi izgubili – ali svakako nisu najsigurniji.
Sa druge strane, postoji mit da opozicija najbolje stoji u Beogradu, i u slučaju da izgubi izbore to bi bilo jako deprimirajuće i za opozicione partije i njihove birače", navodi Pejić.
"Prije mislim da će opozicija insistirati na razdvajanju lokalnih i republičkih izbora, i procjenjujem da beogradske izbore nećemo imati ni na proljeće", dodaje sagovornik.
Opozicija u više blokova
Predstavnici vlasti često govore da opozicija navodno želi izbore, ali da ih se u stvarnosti zapravo pribojavaju.
Raskol u opoziciji je nesumnjiv, ona je opterećena brojnim ideološkim, ali i ličnim sukobima. Najnoviji pokušaj zbijanja redova, i tijesna saradnja koju su najavili stranka "Zajedno", Demokratska stranka, Srce i Rumunska partija takođe nije prošao bez trzavica.
Potpredsjednik "Zajedno" Aleksandar Jovanović Ćuta tvrdi da o tome nije obaviješten dio stranke, niti su učestvovali u donošenju takve odluke.
Vladimir Pejić misli da bi opozicija svakako trebalo da se ujedini u više blokova, i da je nerealno da to bude jedan blok.
"Proevropska opozicija i desnica bi svakako trebalo da naprave dva bloka, i možda neki treći koji bi bio između. Ali, tu je sada problem kako objediniti ponovo stranke koje su nedavno imale rascjep. U svakom slučaju opoziciju to košta boljeg rezultata na izborima", naglašava Pejić.
"Imam utisak da opoziciji strateški nije jasno kuda su krenuli, niti u kom formatu idu na izbore", napominje Dejan Bursać i dodaje:
"Ponovo imamo priče o jedinstvu opozicije, ali nije dobro ako dvije godine emitujete neslogu i raskol, a onda pokušate da se okupite dva mjeseca pred izbore i kažete: 'Nema veze, sad glasajte za nas'."
"Nisam siguran ni koliko će uspjeha imati najave oštrijih protesta na jesen. Mislim da se čak i dio učesnika protesta pomalo razočarao, jer nijedan zahtjev nije ispunjen", zaključuje Bursać.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.