Katastrofalno nevrijeme zahvatilo Dalmaciju: Automobili zamalo završili u moru
I ove godine već s prvim jesenskim kišama prate nas poplave, oseke i nevolje u maslinicima.
Tako je bilo i na otoku Hvaru, na jelšanskoj Lučici silno je "ključalo" iz šahta, tako da su umalo poplavljene obližnje kuće. To je znak da nadležni na toj lokaciji moraju nešto poduzeti, ali što tek reći za Stari Grad i Vrbosku koji kronično pate od oseke odnosno naglih podizanja razine mora.
Čim dođe malo južine, more u tim otočnim mjestima doslovno poplavi gradske luke, a ovaj put su Hvar, Jelsa i Sućuraj ipak prošli nešto bolje. U Starome Gradu je, među ostalim, bio poplavljen popularni kafić "Casper", pa je s poplavom tamo "doplovila" i oveća daska, pa su ljudi preko Facebooka sve okrenuli na šalu: "Ako neko traži dasku ispred ‘Caspera‘ je!".
Snažan zemljotres pogodio Tibet: Potresi se osjetili i u Nepalu, prijavljeno desetine mrtvih
'Vjetar lomio sve pred sobom': Snažno olujno nevrijeme pogodilo hrvatski otok
Gotovo apokaliptične razmjere oseke u Vrboskoj možete vidjeti na fotografijama mlade Mateje Tresić. Na kadrovima iz hvarske Male Venecije more je doslovno poplavilo i novi most, automobil se spasio jer je ostao na višim razinama tog prometnog punkta koji se očito vrlo teško privodi svojoj svrsi.
U luci je, kako nam javljaju, prevrnulo plastičnu brodicu, traži se vlasnik, jer Vrbovljani ne znaju čija je.
Naravno, slična nevremena u pravilu uzrokuju konkretne štete, ali izgleda da su one ovog puta nešto manjih razmjera jer otočani već imaju iskustva i na vrijeme reaguju. Problem je i blato, nečistoća koja iza njih ostaje, nju treba čistiti danima, a prizore iza nevremena u vrbovačkim ulicama gdje još nije dovršena izgradnja vodnokomunalne infrastrukture snimio je Marijo Kotoraš.
No, riješit će se i to uz dosta napora, ali ono što zadnjih godina pogađa hvarske maslinare doista je teško shvatiti. Najprije tri godine katastrofalnih suša, a ove podbačaj uroda, pa i nevrijeme.
Težaci se žale da beru tek kilogram do dva po stablu, jer iscrpljene masline nisu ni bacile rodne grančice, neki govore da će tamo gdje su sve donedavno brali i do tonu i pol zdravih plodova ove godine ubrati tek nešto više od 100 kilograma.
Pitanje je hoće li naći i to, jer su svi izgledi da su ih dijelom "obrali" olujna južina i nevrijeme. Maslinovu ulju će cijene zasigurno letjeti u nebo, nažalost naposljetku će ulje kupovati i oni koji su ga do sada prodavali.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.