Historijska posjeta: Preševo okićeno posterima u znak dobrodošlice Ediju Rami (FOTO)
Veliki broj pripadnika policije osigurava posjetu predsjednika Vlade Albanije Edija Rame Preševu, koji će drugog dana historijske posjete Srbiji obići i taj grad na jugu zemlje, pretežno naseljen albanskim stanovništvom, javlja Anadolu Agency.
Kako javlja reporter Anadolu Agency iz Preševa, u gradu je okačen veliki broj plakata s likom albanskog premijera i porukama "dobro došao premijeru" na albanskom jeziku.
U centru Preševa ispred zgrade općinske uprave nalazi se veliki broj novinarskih ekipa. Rama će se obratiti okupljenima u sportskoj dvorani u Preševu, nakon čega je planiran njegov odlazak iz Srbije.
Ramina posjeta Beogradu koja je bila planirana za 22. oktobar odložena je nakon incidenta na fudbalskoj utakmici u Beogradu između Albanije i Srbije. Dvojica premijera su se usuglasili da posjeta bude odložena za 10. novembar.
Edi Rama u Srbiji boravi dva dana, a danas će obići Preševsku dolinu. Jučerašnji susret sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem obilježila je Ramina izjava o nezavisnom Kosovu i Vučićeva replika u kojoj je takvu izjavu okarakterizirao provokacijom.
Nakon više od sedam decenija posjeta Edija Rame je prva posjeta jednog albanskog visokog zvaničnika Beogradu. Posljednji put prijestolnicu tadašnje Jugoslavije 1947. godine posjetio je albanski predsjednik Enver Hodža i sastao se s tadašnjim predsjednikom Josipom Brozom Titom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.