Helsinški odbor: 'Obilježavanje dana RS u Beogradu ozbiljna prijetnja Bošnjacima u Srbiji'

12
Radiosarajevo.ba
Helsinški odbor: 'Obilježavanje dana RS u Beogradu ozbiljna prijetnja Bošnjacima u Srbiji'

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji oglasio se saopćenjem za javnost povodom obilježavanja dana RS u Beogradu.

Saopćenje prenosimo u cijelosti.

"Uprkos brojnim upozorenjima visokog predstavnika i drugih međunarodnih zvaničnika da je dan RS neustavan, Milorad Dodik je upriličio dvodnevno obilježavanje dana RS 8. i 9. januara, što je i svojevrsna provokocija ne samo za region, nego i za one međunarodne aktere koji su čvrsto opredijeljeni za očuvanje integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine.

Zdravstvo i MUP na rubu protesta: Radnici u ovom dijelu BiH nezadovoljni zbog stagnacije plata

Beograd otvoreno podržava separatističke težnje Milorada Dodika, podstiče rušenje ustavnog poretka susjedne države Bosne i Hercegovine i legitimiše zločine nad Bošnjacima i Hrvatima tokom rata 1992-1995.

Pri tome, Vučić je najavio da predstoje "veliki zadaci očuvanja srpskog jezika, ćiriličkog pisma, zajedničkih tradicionalnih vrijednosti srpskog naroda i kulture sjećanja na stradanje Srba", kao i "dalje snaženje naših ekonomskih, političkih i svih drugih veza, od izgradnje auto-puteva, pruga, do jačanja institucionalne saradnje na svim nivoima i u svim oblastima".

Šta stoji iza Vučićevih čestitki Dodiku?

Ovi ciljevi su sadržani i u Povelji srpskog kulturnog prostora, koja je jedan u nizu dokumenata kojim se zvanično radi na ujedinjenju Srbije i RS. Aleksandar Vulin kao glavni portparol projekta "srpski svijet" je i ovom prilikom ponovio da je, "proces ujedinjenja Srba je počeo i ne može se zaustaviti".

Deklaracija o proglašenju RS u BiH donijeta je 9. januara 1992, a četiri mjeseca nakon toga Skupština RS usvojila je zvaničnu ratnu platformu od šest strateških ciljeva "srpskog naroda u BiH", koju je ratni komandant Ratko Mladić tom prilikom okvalifikovao kao genocidnu.

Donosioci ove Deklaracije su osuđeni ratni zločinci, a među glavnima Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić. Ovaj dan se u Bosni označava kao početak etničkog čišćenja i genocida nad nesrpskim stanovništvom.

Zbog svega navedenog, obilježavanje 9. januara u Beogradu i davanje legitimiteta ratnoj politici i zločinima nad nesrpskim stanovništvom predstavlja ozbiljnu prijetnju Bošnjacima koji žive u Srbiji. Stoga i prijetnje Bošnjacima tokom Božića u Priboju zahtijevaju hitan odgovor države.

DW: Neustavni dan kada RS slavi početak najvećeg etničkog čišćenja i krvoprolića u Europi od 1945.

Tužilaštvo mora da sprovede brzu i intenzivnu istragu protiv inspiratora i onih koji podstiču nasilje protiv muslimana u ovoj multietničkoj općini. Sudski proces mora biti efikasan i transparentan. Kontinuirana kampanja etničke mržnje protiv Bošnjaka u pribojskoj općini zahtijeva akciju i drugih državnih organa, kao i čitave zajednice, kako bi se spriječila eskalacija nasilja nad muslimanima u ovoj općini i sačuvali dobri međuetnički odnosi u Sandžaku.

Nadlijetanje američkih aviona nad Banjom Lukom 8. januara, je simbolično upozorenje, ali ukoliko ne budu uslijedile konkretne mjere i sankcije, odnosno uklanjanje Milorada Dodika iz političkog života Bosne i Hercegovine, međunarodna zajednica će biti saučesnik onog što može da uslijedi nakon brojnih provokacija koje dolaze uz podršku Beograda, navodi se u saopćenju Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak