Austrijanci donijeli odluku o Bleiburgu
Počasni bleiburški vod (PBV) izgubio je još jedan sudski proces u slučaju spomenika na blajburškom polju.
Upravni sud Austrije odbacio je njihovu žalbu na odluku Zemaljskog upravnog suda u Koruškoj prema kojoj je u augustu ove godine podržana zabrana grba s prvim bijelim poljem na spomen-kamenu na kojem se nalazio i natpis "U čast i slavu poginuloj hrvatskoj vojsci", javljaju zagrebačke Novosti.
Kako neslužbeno saznaju Novosti, žalba PBV-a je odbijena zato što nije bila dobro obrazložena, odnosno nije ispunjena u skladu sa smjernicama austrijskih zakona. Novosti su već pisale kako je uprava kotara Völkermarkt – na čijem se području spomenik nalazi – 9. februara 2022. naložila PBV-u micanje spomenutog grba, a izgledno i natpisa "U čast i slavu poginuloj hrvatskoj vojsci". Natpis je organizacija sama izbrisala. No kako se oglušila o nalog za uklanjanju šahovnice, 3. maja te godine uklonile su ga tamošnje vlasti. Na spomeniku su preostali natpisi "Svibanj 1945", odnosno na njemačkom "U spomen na pale Hrvate. Svibanj 1945."
Ovo je posljednji snimak helikoptera: Gusta magla uzrokovala pad, četiri osobe poginule
PBV se na odstranjivanje šahovnice žalio Zemaljskom upravnom sudu u Koruškoj, tvrdeći da se radi o hrvatskom povijesnom grbu. Sud ih je odbio, ističući da su "pripadnici 13. Waffen-SS divizije predmetni simbol nosili na lijevom rukavu svoje uniforme, uključujući i pripadnike ove divizije nehrvatskog porijekla", te da se zbog toga "radi o simbolu u Austriji zabranjene organizacije". Sudeći po najnovijoj odluci suda drugoga stepena koja je donesena 29. oktobra, izgledno je da ovakav grb više nikada neće biti postavljen na ovaj spomenik.
PBV je najavio i pripremu parnice pred Saveznim ustavnim sudom od kojeg će tražiti "ukidanje Rezolucije kojom je otvorena mogućnost zabrane komemoracija na Bleiburškom polju". "Pomozite nam spasiti bleiburško spomen središte te vratiti hrvatski grb i komemoraciju na Bleiburško polje", piše u kampanji koju je na jednoj donacijskoj stranici pokrenuo PBV.
"Od ciljanih 160 hiljada eura, 125 hiljada predvidjeli su za "sudske troškove, uključujući žalbu Ustavnom sudu Austrije". Ostatak se odnosi na porez na nekretnine (10,5 hiljada eura) i obnovu navedenog spomenika u iznosu od 24,5 hiljada eura. Do zaključenja ovog teksta, prikupili su 14,3 hiljada eura", pišu Novosti.
Kao i u slučaju grba, žalba Ustavnom sudu kojom će nastojati osporiti spornu rezoluciju gotovo sigurno je uzaludna. Sredinom 2020. godine, većina u austrijskom saveznom parlamentu izglasala je rezoluciju kojom je od vlade zatraženo da ispita mogućnost zabrane ovakvog komemorativnog mitinga.
Prije tri godine, stručna ekipa Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije u opsežnoj je studiji predložila zabranu komemoracije. Konstatirali su da se "preko natpisa na memorijalnim spomenicima, zastavama i simbolima na ovom događaju te kroz službene govore odaje počast fašističkom režimu koji je kolaborirao s nacionalsocijalistima".
Početkom 2022. godine, Odbor za unutrašnje poslove Nacionalnog vijeća austrijskog parlamenta zatražio je službenu zabranu blajburškog skupa, pod obrazloženjem da se takav događaj protivi članku 9. austrijskog Ustava u kojem se navodi da se "Austrija mora boriti protiv svakog oblika fašizma". Zahtjev za zabranu ne odnosi se na misu.
Od 2019. godine, majska komemoracija je ograničena na šačicu članova PBV-a i simpatizera, misni ritual i polaganje cvijeća. I na hrvatskog ambasadora u Austriji. Po skromnom sadržaju i broju ljudi, događaj je takoreći trajno resetiran na početne postavke, kad su sredinom 20. stoljeća prve komemorativne aktivnosti na ovom mjestu organizirale originalne ustaše.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.