Ako planirate na more u Hrvatsku, ovo trebate znati: Upaljen je crveni alarm, vrijeme opasno
Državni hidrometeorološki zavod Operativnog centra civilne zaštite Hrvatske izdao je crveno upozorenje za toplotu i za danas, 2. juli.
Vrijeme u Hrvatskoj izuzetno je opasno zbog toplotnog talasa, a crveni meteoalarm bio je na snazi i jučer za cijelu obalu, dok su hitne službe u povećanom stanju pripravnosti.
Najviša temperatura vazduha od 37 stepeni Celzijusovih izmjerena je jučer u Senju i Splitu, 36 je bilo na Rabu i u Kninu, a 35 u Pazinu, Rijeci, Dubrovniku i Slavonskom Brodu.
Meteorolozi objavili prognozu do utorka: Pogledajte gdje stiže kiša, a gdje će padati snijeg
Posebno je teško tokom noći. Širom Dalmacije temperatura se ni noću ne spušta ispod 30 stepeni. U Brelima su u ponoć, u noći s ponedjeljka na utorak, izmjerena čak 32 stepena, u Dugom Ratu i Dubrovniku 31,9, a u Splitu 30,6 stepeni.
Već u 8.00 sati juče ujutro je u Nacionalnom parku "Mljet" bilo 31,8, u Senju 30,5, na riječkom aerodromu 30,2, a u Pločama, na Silbi i u Splitu na Marjanu 30, podaci su Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Opasno vrijeme, posebno za ranjive grupe građana, u priobalnom dijelu bit će i sljedećih dana, prenose hrvatski mediji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.