Prekogranična zdravstvena zaštita podijelila Europarlament

Radiosarajevo.ba
Prekogranična zdravstvena zaštita podijelila Europarlament

Evropski parlament usvojio je ove sedmice na plenarnoj sjednici u Strasbourgu u prvom čitanju prijedlog direktive koje će olakšati pružanje prekograničnih zdravstvenih usluga u EU. Ova bi direktiva, po mišljenju nekih kritičara, mogla oslabiti nacionalne zdravstvene sisteme jer će najbolje usluge moći priuštiti samo bogati pacijenti.

„Današnje glasanje pobjeda je za sve Evropljane koji boluju od rijetkih i drugih ozbiljnih bolesti. Oni će se moći liječiti u inostranstvu i pritom neće morati brinuti zbog cijene, sigurnosti i kvalitete“, rekao je liberalni zastupnik Jules Maaten, nakon burne rasprave koja je u četvrtak 23. aprila duboko podijelila zastupnike Evropskog parlamenta.

„Svako bi trebao imati jednak pristup liječenju i ovaj okvir osigurat će da se pravo pacijenata na liječenje temelji na njihovim potrebama, a ne sredstvima“, rekao je britanski konzervativni zastupnik Philip Bushill-Matthews.

Prijedlog direktive znači da će se pacijenti moći liječiti u drugoj zemlji članici i imati jednaka prava kao u domovini, a da prethodno neće morati obavijestiti nacionalne vlasti. Pacijenti će moći biti i primljeni u bolnicu u drugoj zemlji članici i dobiti povrat troškova, no prethodno će morati tražiti dozvolu svojih lokalnih vlasti.

Evropski ombudsman za zdravstvo biće zadužen za pritužbe pacijenata zbog kršenja ove direktive. Trenutno samo jedan posto zdravstvenih budžeta izdvaja se na prekograničnu zdravstvenu zaštitu.

Premda zastupnici desnog centra i liberali pozdravljaju prijedlog direktive, ljevica njime nije zadovoljna i smatra da će koristiti samo imućnijim građanima. Krajnja ljevica i Zeleni glasali su stoga protiv, dok su socijalisti bili suzdržani.

Kritičari upozoravaju da direktiva nije dovoljno jasna kada je riječ o tome kada će trebati prethodna dozvola za bolničko liječenje u inostranstvu, a smatraju i da je potrebna posebna direktiva o rijetkim bolestima.

Njihova glavna zamjerka odnosi se na pravni temelj zakona, jer smatraju da bi se direktiva trebala temeljiti na odredbama evropskih ugovora o zdravstvu, a ne unutarnjem tržištu.

„Time se riskira da medicinski turizam postane važniji od univerzalnog prava na kvalitetnu domaću zdravstvenu zaštitu“, upozorila je danska zastupnica Margrete Auken, dodajući da bi to moglo koristiti „samo malom broju imućnih pacijenata koji će moći kupiti liječenje, nauštrb velike većine koja bi se mogla suočiti sa slabijom kvalitetom u svojim bolnicama.“

„U svjetlu ograničenja državama članicama da traže prethodno odobrenje za bolničko liječenje u inostranstvu, teško je shvatiti namjere koje stoje iza ove nove direktive kao nešto drugo doli pokušaja liberalizacije zdravstvene zaštite u Evropi', kazao je luksemburški zastupnik Zelenih Claude Turmes.

EurActiv/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak