Obama lično angažovan u pregovorima u Kopenhagenu

Radiosarajevo.ba
Obama lično angažovan u pregovorima u Kopenhagenu
Glasnogovornik Bijele kuće Robert Gibbs izjavio je da je predsjednik Obama osobno uključen u pregovore u Kopenhagenu iz svog ureda u Washingtonu te je napravio više telefonskih poziva. Predsjednik Obama i još stotinjak svjetskih čelnika namjeravaju doći u Kopenhagen na kraj konferencije u petak.

Na konferenciji o klimatskim promjenama u Kopenhagenu izaslanici iz Afrike vratili su se u dvoranu nakon što su nakratko istupili iz konferencije protestujući protiv onoga što oni smatraju naporima bogatih zemalja da potkopaju klimatski sporazum iz Kyota. Organizatori konferencije prethodno su dali jamstva afričkim delegacijama da će se njihovi glasovi čuti.

Organizatori također kažu da će se razmotriti produženje takozvanog Protokola iz Kyota koji bi trebao isteći 2012. godine. Taj sporazum traži od bogatih zemalja da smanje emisiju ugljičnog diokisda dok su siromašne i zemlje u razvoju izuzete od te odredbe. Afričke zemlje i druge zemlje u razvoju žele da Protokol iz Kyota ostane na snazi dok drugi sporazum ne počne važiti.

voanews.com

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak