Na pomolu vizni režim između EU i SAD?
Radiosarajevo.ba
Evropska unija ljutito je reagovala na plan Sjedinjenih Američkih Država da se putnicima iz Evrope naplaćuje taksa za ulazak u tu zemlju u iznosu od 10 dolara. Evropske diplomate smatraju da su nove mjere besmislene.
Evropski turisti iz 29 zemalja trenutno mogu da posjete SAD bez vize. Početkom ove godine SAD su uvele nove mjere: svaki posjetilac Sjedinjenih Država 72 sata prije dolaska u zemlju mora da se registruje on-line i na taj način potvrdi svoj status državljana kome za ulazak u zemlju nije potrebna viza. Zvaničnici EU nisu ni stigli da se dogovore oko jedinstvenog stava na ovu temu, a iz SAD je stigla vijest o mogućnosti uvođenja takse od 10 dolara za ulazak u zemlju. Za evropske zvaničnike takve mjere ravne su uvođenju viza.
Oni sada uzvraćaju udarac i razmišljaju o uvođenju viza za američke državljane za 27 zemalja EU. Ukoliko se bilo kakav namet sličan vizi uvede, Evropska komisija će preispitati svoju poziciju i u skladu sa tim donijeti odluku o uspostavljanju viznog režima sa SAD-om.
Novi on-line sistem prijave turista u Americi poznat je kao Elektronski sistem za autorizaciju putovanja, skraćeno ESTA. Portparol Evropske komisije, Michele Chercone rekao je da, ukoliko SAD promijeni proceduru prijave ulaska u zemlju, EU će morati adekvatno da odreaguje: „Evropska komisija morat će da se pozabavi pitanjem da li je ESTA sistem isto što i vizni režim ili ne.“
Po rečima Cherconea, evropski zvaničnici vjeruju da bi taksa obeshrabrila evropske posjetioce da se registruju on-line, što bi smanjilo sigurnosnu efikasnost ESTA sistema, koju njihove američke kolege ističu kao najveću prednost. „Uvođenje takve takse značilo bi korak unazad u zajedničkim naporima da olakšamo transatlantsku mobilnost ljudi“, kaže portparol Evropske komisije.
Ugrožavanje prava na privatnost
Evropske grupe za građanske slobode elektronsku registraciju, sa ili bez takse, vide kao ugrožavanje prava na privatnost i upozoravaju da SAD nema prava na lične informacije posjetilaca iz EU.
SAD ističe da su takve informacije krucijalne u borbi protiv terorizma i da takva procedura daje američkim obavještajnim službama prednost od 72 sata ukoliko neki neželjeni posjetilac želi da uđe u zemlju. Zvaničnici u Briselu uglavnom odbijaju da dalje komentarišu novonastalu situaciju.
Neki predstavnici EU bili su, međutim, manje obazrivi, pa je tako ambasador Evropske komisije u SAD-u, John Bruton ismijao tvrdnju SAD-a da će prikupljeni novac biti iskorišten za promociju Sjedinjenih Država rekavši: „U 'Alisi u zemlji čuda' bilo bi logično uvesti taksu radi promocije aktivnosti na koju je taksa uvedena!“
Mnogi smatraju da takva mjera diskriminiše ljude koji ne koriste internet, ili kreditne kartice. S druge strane, američki zakonodavci ističu da taksa, jednom uplaćena, važi za period od 2 godine.
U međuvremenu je američki Senat glasao za uvođenje taksi od 10 dolara. Da bi zakon stupio na snagu treba da ga usvoji i Predstavnički dom Kongresa SAD. A onda je Evropska unija na potezu.
DW/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.