„Milion dolara za američki san“
Radiosarajevo.ba
„Milion dolara za američki san je društveno odgovoran projekat koji ima za cilj razvoj i unapređenje visokog školstva u cijeloj BiH, ali i mogućnost stipendiranja najboljih učenika, kao i učenika nepovoljnog materijalnog statusa. Projektom je predviđeno da 33 bh. srednje škole u uži izbor nominuju tri maturanta za dodjelu školarina za studij na AUBiH i isti verifikuju na svojim nastavničkim vijećima“, pojašnjava Denis Prcić, predsjednik Upravnog odbora Američkog univerziteta u Bosni i Hercegovini.
Osnovni kriteriji za dodjelu stipendija su rezultati ostvareni u srednjoj školi, znanje engleskog jezika i finansijsko stanje kandidata, dok se dodatni kriteriji odnose na učešća u takmičenjima, posebne preporuke, loše materijalno stanje i maturante bez jednog ili oba roditelja. Konačan izbor jednog kandidata iz svake od 33 bh. srednje škole, izvršit će AUBiH nakon što svi kandidati pristupe polaganju prijemnog ispita. Sa izabranim učenicima, AUBiH će na svečanosti koja će biti upriličena tim povodom, potpisati ugovore kojima će regulisati njihovo besplatno četverogodišnje školovanje. Konačan izbor učenika kojima se dodjeljuje četverogodišnja školarina, AUBIH će izvršiti najkasnije do 5. juna ove godine i rezultate javno objaviti, kako bi učenici koji nisu dobili školarine mogli aplicirati za redovan upis na fakultet.
U povodu dodjele stipendija, William Montgomery, bivši Ambasador SAD-a i član UO AUBiH, kaže da je veliki pristalica programa stipendiranja jer mu je i samom studiranje bilo omogućeno zahvaljujući stipendiji Bucknell univerziteta.
„Ovaj program će omogućiti mnogim talentovanim studentima da ostvare svoj puni potencijal što, u suprotnom možda ne bi bilo moguće“, mišljenja je Montgomery i naglašava da bi kampanju trebalo podržati, upravo zbog toga što šansa za nastavak školovanja nikome ne bi trebala biti uskraćena samo zbog nedostatka novca.
Činjenicu da program obuhvata cijelu BiH, a da se AUBiH ovom akcijom svrstao u red najvećeg donatora među visokoškolskim ustanovama u BiH, Montgomery komentira riječima da je Američki univerzitet u BiH ključni dio velikog obrazovnog sistema BiH. Da bi opravdao svoju ulogu, AUBiH treba biti prisutan na teritoriji cjelokupne Bosne i Hercegovine, te imati podršku svih političkih stranaka. Program stipendiranja će pomoći u ispunjenju ovog zadatka ali i uveliko doprinijeti ostvarenju poslovnih odnosa sa velikim brojem drugih obrazovnih institucija, kako u RS tako i u FBiH.
„Dodjela američke diplome u Bosni i Hercegovini pomaže ideji da najbolji i najtalentovaniji mladi ljudi, umjesto da odu u inostranstvo i tamo se obrazuju, a nakon toga se vjerovatno više nikada ne vrate u svoju zemlju, ipak zadrže u Bosni i Hercegovini“, završava William Montgomery, bivši ambasador SAD-a i član UO AUBiH.
Pored ambasadora Montgomerya, Američkom univerzitetu u BiH za pokretanje društveno odgovorne kampanje kakva je „Milion dolara za američki san“, čestitao je i Ralph Johnson, bivši Ambasador SAD-a i član UO AUBiH:
„Zalaganje Univerziteta na ovakav način omogućiće mladim ljudima u BiH obrazovanje na najvišem međunarodnom nivou. Odlučio sam postati član Upravnog odbora AUBiH zbog cilja ovog univerziteta da ponudi obrazovne mogućnosti najvišeg kvaliteta svim mladim ljudima, bez obzira na njihovu etničku ili religijsku pripadnost.“
Johnson ne krije da je, kako kaže, sretan, ali nije iznenađen, zbog činjenice da AUBiH, u konkurenciji visokoobrazovnih institucija, sada zauzima prvo mjesto u dodjeli najvećeg broja stipendija, što je još jedan pokazatelj zalaganja Univerziteta za mlade ljude Bosne i Hercegovine.
„Moja nada, a ujedno i cilj je da AUBiH izraste u istaknutu multietničku obrazovnu instituciju, ne samo u Bosni i Hercegovini već i u cijelom regionu. Uvjeren sam da će ovaj univerzitet biti instrument koji će državi i regiji ponuditi visokokvalifikovane mlade ljude sa fakultetskim diplomama, a ujedno i pomoći Bosni i Hercegovini u dostizanju ekonomske snage, koja je, svakako, temelj jednog zdravog društva, riječi su Raplpha Jonsona“, bivšeg Ambasadora SAD-a i člana UO AUBiH.
U ovoj obrazovnoj ustanovi, na Fakultetu međunarodnih finansija i bankarstva, Fakultetu digitalne ekonomije i informacionih tehnologija i Fakultetu međunarodnog prava i diplomatije, u Tuzli i Sarajevu se školuju studenti koji će uz diplomu AUBiH dobiti i svjetski priznatu diplomu State University of New York (SUNY). Nakon otvaranja Koledža međunarodnog prava u Banjoj Luci u martu ove godine, AUBiH planira i otvaranje Koledža u Beogradu.
Dodatne informacije na 062 546 862; 035 321 050 ili contact@aubih.edu.ba
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.