Stambeno-poslovni kompleksi u Sarajevu: Nezasitost ili napredak?

12
A. Vatreš

Sarajevo je ponovo postalo veliko gradilište. Samo na području Pofalića trenutno se grade tri luksuzna stambeno-poslovna kompleksa.

Prvi je Green City, koji se nalazi u ulici Pofalićka, na lokaciji bivšeg Milkosa, čija je izgradnja počela pripremnim radovima 2022. godine. Iz Općine Novo Sarajevo su za portal Radiosarajevo.ba potvrdili kako je Služba za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo odobrila izvođenje prve faze radova za ovaj objekat 18.7.2023.

Početni radovi

Investitor ovog projekta je kompanija Green City Sarajevo koja se nalazi u vlasništvu Nedima Čauševića i firme Interkonzum iz Tuzle. Projekat obuhvata izgradnju zgrada s ukupno 777 stanova i približno 1.000 garažnih mjesta, a procjenjuje se da će u ovom području stanovati 2.100 do 2.500 građana. Također, tu će se nalaziti i kafe restorani, poslovni prostori i razni drugi komercijalni i uslužni sadržaji.

I Sarajevom se širi novi jezivi TikTok izazov: U Općoj bolnici zbrinuto četvero djece

Dalje u ovom nizu, u ulici Krupska, ispred prodavnice Jumbo, nalazi se objekat čiji je investitor firma Bulevar iza koje stoji Tihomir Brajković, odnosno grupacija Tibra.

Nakon što je završena priprema terena, trenutno je u toku prva faza realizacije radova (izgradnja podzemne garaže), za što je Općina Novo Sarajevo izdala dozvolu 12.9.2024. godine, a zasad nije poznato više detalja o projektu.

U neposrednoj blizini ove zgrade, u ulici Marka Marulića, odmah uz zgradu Mercatora, gradi se stambeno-poslovni kompleks Moj Kvart, iza kojeg stoji kompanija Emam, u vlasništvu Harisa Gadže, Šemse Imamovića i Sanina Mrkulića.

Zgrada će se sastojati od dva krila od kojeg će jedno imati 12, a drugo 20 spratova. U prizemlju će biti poslovni prostori. Osim toga, planirana je izgradnja podzemne troetažne garaže sa 180 parkirnih mjesta, kao i nadzemnog parkinga sa 17 mjesta. Radovi su u prvoj fazi, odobreni od Općine Novo Sarajevo 28.2.2024. godine.

Može li grad podnijeti sve te silne objekte, koji sa sobom nose mnogo više štete nego koristi, portal Radiosarajevo.ba pitao je eminetnog stručnjaka i arhitektu Hasana Ćemalovića.

Lični interes

"Bez ozbiljne analize, teško je na prvu reći. Sad sam upravo prošao pored pruge gdje se gradi, gdje je bila mljekara... Ko kupi stan na željezničkoj pruzi, ja mu čestitam. Mislim da u svijetu nema zgrade bliže željezničkoj pruzi nego kod nas. To je nezasitost. Svaki kvadratni metar svoje zemlje želite iskoristiti i ne date ništa građanima ili društvu. To je ta psihologija ranog liberalnog kapitalizma", rekao je Hasan Ćemalović za Radiosarajevo.ba.

Posljedica je mnogo. Od zagađenja zraka, povećane količine smeća, saobraćajnih gužvi...

Svemu tome doprinijelo je i ukidanje odluke o vjetrokoridorima, koja je bila posljednji bedem odbrane od visoke gradnje na područjima koja za to nisu predviđena. U Općini Novo Sarajevo, taj prostor vjetrokoridora predstavljao je potez oko lokacije Zemaljskog muzeja, Raiffeisien banke, te područje Univerziteta u Sarajevu - kampus.

"Ma nema šta nema... Kad se gradi nešto, onda s tim ide kompletan život. Automobili, djeca, škole, saobraćaj... A vi znate da ni saobraćaj u Sarajevu nije riješen. Vidite kakve su gužve s automobilima. Mi odjednom centar grada pretvorimo u jedan veliki parking.

Svako gleda svoju parcelu i svoj interes. Niko ne vodi objektivno računa o gradu. Jednostavno nema plana. Te neke gradnje sve se izvode na bazi korekcije plana. Nijedna nije po planu."

Pitali smo našeg sagovornika može li se stati u kraj takvom trendu gradnje.

"Mene hvata tuga kad čujem takvo pitanje. Nema niko da ramišlja o prostoru i novom gradu, odnosno razvijanju Sarajeva. Ovdje se samo misli o iskorištavanju prostora grada. Zašto vam ovo kažem? Vi znate kolika je bila izgradnja ovih arapskih naselja oko grada. Oni su posjekli silne šume. Bilo je istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) i oni su konstatovali da je to oko 2.000 fudbalskih igrališta.

Umjesto da mi gradimo njima i da im prodajemo, oni grade nama i uzimaju prostor. To vam se permanentno događa. Stalno je naopako. Nigdje mi nemamo ideju, nemamo mehanizme da mi gradimo novi grad. Mi ne gradimo ništa, samo popunjavamo praznine u gradu", zaključio je Hasan Ćemalović za Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak