Fondacija CURE: "Izražavamo duboko razočarenje i zabrinutost porastom vršnjačkog nasilja u KS"

4
Radiosarajevo.ba
Fondacija CURE: "Izražavamo duboko razočarenje i zabrinutost porastom vršnjačkog nasilja u KS"

Fondacija CURE izdala je saopćenje u srijedu, 23. oktobra 2024. godine gdje izražavaju zabrinutost i duboko razočarenje porastom nasilja u školama u Sarajevu.

Saopćenje prenosimo u cijelosti:

"Fondacija CURE izražava duboko razočaranje i zabrinutost povodom jučerašnje medijske objave 'Još jedan roditelj prijavio nasilje nad djetetom u Bošnjačkoj gimnaziji u Sarajevu' i generalne situacije u školama u Kantonu Sarajevo, koje se suočavaju s porastom vršnjačkog nasilja.

Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže

U posljednje vrijeme, obrazovne institucije u Sarajevu bilježe sve veći broj slučajeva nasilja među učenicima i učenicama, kao i sve učestalije dojave o bombama. Ono što je posebno zabrinjavajuće je generalni dojam da sve veći broj djece više ne želi ići u školu. Postavlja se pitanje: zašto smo kao društvo podbacili u zaštiti naših najmlađih? Dok djeca preživljavaju nasilje, njihovi/e vršnjaci/kinje često ne reaguju iz straha, a nastavno osoblje ostaje bez odgovora.

Gdje je multisektorski pristup u radu s učenicima i školama? Zašto Ministarstvo odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo isključuje organizacije civilnog društva iz rada sa školama, učenicima/ama i nastavnim osobljem? Gdje je krizni menadžment u ovim situacijama, šta se dešava s nadzorom i supervizijom, i da li osoblje posjeduje potrebnu obuku za efikasno reagovanje u kriznim situacijama? Iako policija postupa po prijavama i prosljeđuje informacije školama, čini se da proces tu staje, bez povratne informacije o konkretnim mjerama poduzetim nakon prijavljenih slučajeva nasilja.

Fondacija CURE godinama je radila na prevenciji nasilja kroz interaktivne radionice usmjerene na mlade. Nažalost, ove godine Ministarstvo odgoja i obrazovanja KS nije dalo saglasnost za nastavak našeg rada, čime se dodatno otežava ionako alarmantna situacija. Dok Ministarstvo organizuje obuke za nastavno osoblje, naš pristup je drugačiji jer direktno uključuje učenike i učenice, pružajući im prostor za otvoreni dijalog i razmjenu iskustava.

Naše radionice mladima nude konkretne alate za prepoznavanje i rješavanje situacija nasilja u svakodnevnom životu, doprinoseći stvaranju mreže vršnjačke podrške koja je ključna u borbi protiv nasilja u školama. Ovaj oblik peer-to-peer edukacije često ima veći uticaj od klasičnih predavanja jer omogućava mladima da se suoče sa problemima iz vlastite perspektive i pronađu rješenja koja su njima razumljiva i pristupačna.

Fondacija CURE poziva Ministarstvo odgoja i obrazovanja KS da prepozna značaj uključivanja organizacija civilnog društva u borbu protiv nasilja u školama i pruži podršku inicijativama koje direktno uključuju učenike i učenice. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati sigurnije okruženje za našu djecu i pružiti im potrebne alate za suočavanje s izazovima modernog društva. Vrijeme je da odgovorni/e prepoznaju ozbiljnost situacije i djeluju u najboljem interesu djece i mladih", navode u saopćenju.

 Više o slučajevima nasilja u sarajevskoj gimnaziji pročitajte OVDJE i OVDJE. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak