Divović o klizištu: 'Mi svaku noć strepimo hoćemo li se ujutru probuditi, hoćemo li biti zatrpani'
Prijeti li klizište MZ Širokača, zašto su stanovnici odbili evakuaciju, šta je uzrokovalo klizište, kako je entitetska llinija podijelila nadležnosti.
Za Polis na TV Sarajevo su govorili Bojan Bošnjak, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, Dženan Brkanić, direktor Civilne zaštite KS, Mehmed Cero, predsjedavajući međuentitetskog tijela za okoliš i Ibrahim Divović.
“Civilna zaštita nije relevantna da izvrši takvu procjenu klizišta. Mi smo dali niz naredbi, izdali smo naredbu prema Zavodu za izgradnju KS koji je bio dužan da animira ostale naučno istraživačke ustanove, Građevinski fakultet PMF, Šumarski fakultet, bila je tu jedna privatna firma koji su bili dva puta na lokalitetu Curinih njiva na samom klizištu.
Vanredna sjednica Vijeća ministara BiH: Poznato zašto se sastaju danas popodne
Na osnovu njihovih snimanja odnosno analiziranja dobili smo dva izvještaja. Prvobitno je bio preliminarni izvještaj sa malo manje podataka, nakon toga smo dobili sveobuhvatni izvještaj u kojem su ukazali da postoji klizište, ali su nam detaljnije ukazali na probleme klizišta i da postoji opasnost po građane i imovinu na pomenutom području“, kazao je Brkanić.
Za ministra Bošnjaka bilo je pitanje - 'kako gleda na ovu situaciju?'
“Mi smo ovu informaciju dobili 8. oktobra na štabu Civilne zaštite, naš je štab aktivan od momenta kada je proglašeno stanje prirodne nesreće na području FBiH. Tih dana smo bili u konstantnom zasjedanju, od 9. oktobra smo bili u komunikaciji i iznalaženju rješenja za sigurnost naših građana“, kazao je Bošnjak.
On je odgovorio na pitanje 'koliko je sigurno živjeti na području MZ Širokača?'
“Situacija nije dobra, prema stručnim nalazima, ljudi koji su obilazili ovo područje i nalaze koje su nam poslali na štab CZ, nas je to zabrinulo, zato smo radili svo vrijeme da donesemo odluke koje će pomoći da izbjegnemo bilo kakve incidente, probleme koje bi se ticale sigurnosti naših građana. Prema informacijama sa kojima raspolažemo, situacija je poprilično ozbiljna“, kazao je Bošnjak.
FUCZ obišao klizišta na Trebeviću: I dalje prisutne duboke pukotine, dolazi do oticanja vode
Šta vi sa pozicije stanovnika MZ Širokača možete reći. Osjećate li se sigurnim, da li ste spremni za evakuaciju, pitala je voditeljica Divovića.
“Mi mještani smo stekli dojam da je ovo sve, “brigo moja pređi na drugog”. Žalosno je da je prije nekih 15 dana ministar proglasio vanrednu situaciju u 16 časova u petak, poslije toga otišli kući. To je vrlo neodgovorno, ne znam zbog čega je to ishitreno, poslije toga ništa se nije desilo. Pokušavali smo stupiti u kontakt, nikoga nismo našli, jedino nam je bilo da se obratimo općini Stari grad gdje je načelnik sa svojim štabom došao na lice mjesta. Ovo nam nekako dođe kao repriza događaja iz 90-tih.
Sve do sad što je riješeno, proglašena je vanredna situacija, naređena evakucija, po dva tri puta dolazili su iz općine Stari grad, i pitali da li pristajete na evakuaciju? Ovo je sila na koju moramo pristati. Imamo osjećaj kao da se jedva čeka da neko kaže da neće. Pazite, proglasiti evakuaciju, ljudima neobjasniti. Mi svaku noć strepimo hoćemo li se ujutru probuditi, hoćemo li biti zatrpani“, kazao je Divović.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.