Kurkulas: Nećemo predlagati ukidanje entitetskog glasanja
Radiosarajevo.ba
Kurkulas je u petak premijeru RS Miloradu Dodiku predstavio izvještaj EK o napretku BiH tokom 2009. godine.
On je pojasnio da je u izvještaju navedeno da je bilo slučajeva u kojima je zbog entitetskog glasanja bilo blokirano donošenje određenih zakona, ali da to ne znači da entitetsko glasanje treba ukinuti.
Dodik je ponovio stav da do ukidanja entitetskog glasanja neće doći, a stav o navodnim zloupotrebama entitetskog glasanja je, kako je rekao Dodik, poznat još odranije.
"Nije samo EK rekla da je bilo zloupotreba entitetskog glasanja nego su to rekli i neki lideri iz RS, što je vjerovatno poslužilo kao osnova za ovakav stav", rekao je Dodik.
Dodik je rekao da će detaljan stav Vlade o izvještaju biti saopšten narednih dana, kada bude detaljno proučen.
"Nadam se da ćemo nakon završetka butmirskih razgovora već naredne sedmice imati priliku da se posvetimo izvještaju. Mi ćemo ga veoma precizno izučiti i dati svoje primjedbe o svemu što ovdje stoji kao konstatacija", rekao je Dodik.
Kurkulas nije sakrio razočarenje što BiH nije ostvarila veći napredak proteklih mjeseci.
"Ne želim skrivati da smo očekivali više napretka u BiH, ali smo i dalje uvjereni da ima vremena da BiH nadoknadi izgubljeno vrijeme kako bi stigla ostale zemlje u regionu", rekao je Kurkulas.
Dodik je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je u izvještaju navedeno da je postignut značajan napredak ka ukidanju viza za BiH.
"Još treba da bude završen posao u vezi s biometrijskim pasošima i i da bude donesen zakon o krivičnom postupku na nivou BiH kako bi taj proces u cjelosti bio završen i stvoreni uslovi za pozitivnu ocjenu i kako bi građanima RS u idućoj godini bio omogućen bezvizni ulazak u EU", rekao je Dodik.
Kurkulas je rekao da je Dodiku prenio detalje iz izvještaja koji se tiču "Elektroprenosa" i da očekuje stav Vlade RS o tome kada detaljno prouči navode iz izvještaja.
Dodik je ponovio raniji stav da je probleme u "Elektroprenosu" potrebno rješavati u Skupštini akcionara.
"Ključno je to da se premijer Mujezinović i ja sastanemo i razgovaramo prije svega o investicijama koje predstavljaju spornu tačku u aktivnostima do sada", rekao je Dodik i izrazio očekivanje da bi do toga moglo doći odmah nakon završetka butmirskih razgovora.
nezavisne.com
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.