Kultura i inovacije su ključ evropskog razvoja
Radiosarajevo.ba
Zadnjih godina i industrija kulture doprinosi evropskom ekonomskom rastu više nego automobilski i IT sektori , govore podaci predstavljeni na glavnom forumu razmjene kulture u Kini prošle sedmice.
“Industrija kulture odgovorna je za 2,5% rasta evropskog BDP-a, nadmašujući tako udjel za proizvođače automobila i IT firme”, kazala je Odile Quintin, generalni direktor Odjela Evropske komisije za obrazovanje i kulturu, na prvom Forumu evropske i kineske kulturne industrije održanom u kineskom gradu Shenzhen 15 – 18. maja.
"Industrija kulture je stvarna pokretačka snaga sadašnjeg društva baziranog na znanju te kao izvor kreativnosti i inovacija, vrijednost je koja ushićuje," kazala je Quintin.
Ona je savjetovala Kinu i EU da razmijene njihove kreativnosti u umjetnosti i inovacijama kako bi razvili nove tehnologije koje će pomoći objema ekonomijama da se izvuku iz ekonomskih preokreta.
Navodeći Finsku za primjer toga kako moderne ekonomije mogu finansirati inovacije za oporavak od recesije, komesarka Quintin je podsjetila na to kako je BDP ove zemlje bio pao za 9% tokom 90-tih.
Odluka Helsinkija da investira u inovacije i kreativnost nije samo pomogla ponovnom pokretanju rasta, nego je i napravila zemlju jednom od socijalnih i ekonomskih “zvijezda” Evrope.
"Kineski razvoj industrije kulture će prije ili kasnije predvoditi industriju, jer su ostale zemlje bile previše konzervativne da se uhvate u koštac sa kreativnosti i inovacijama” , kazao je na forumu Philippe Kern, vlasnik konsultantske kuće KEA European Affairs.
"Za razliku od evropskih zemalja, u kojima je populacija sve starija sa manjom strašću za kreativnošću i inovacijama, Kina je energična zemlja i zna tačno šta kreativnost i inovativnost mogu uraditi u promoviranju industrije kulture”.
Ipak, Hu Jingyan, direktor Odjela trgovine u kineskom Ministarstvu ekonomije upozorio je da mnogi proizvodi kineske kulture nisu za prekomorske potrebe, te da treba inicirati Vladu Kine da potiče firme da rade na razumijevanju međunarodnog tržišta."
Glasnik CePPEI/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.