Bursać: 'Milorade, nauči već jednom, nije to ratna nego državna zastava Republike BiH'
“Da podsjetim jednom za svagda, nije to nikakva “ratna” zastava – to je zastava međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine. Ta zastava se vijorila pred zgradom UN-a u New Yorku. Nije, Milorade, herojska zastava s ljiljanima bila iznad Čačka, Kragujevca i Valjeva, nego je trobojka s ocilima visila iznad Bihaća, Tuzle, Sarajeva... Nije pod ljiljanima počinjen genocid, nego pod srpskom trobojkom.“
Piše: Dragan Bursać za portal Radiosarajevo.ba
Predsjednik i gruntovni vlasnik RS-a, Milorad Dodik, sramno je poručio:"U RS nisu dobrodošli svi koji žele da provociraju srpski narod ratnim zastavama."
Nesreća na izlazu iz tunela Vranduk: Saobraćaj obustavljen, stvorila se velika gužva
A Dodik, prevrtljiv kakav jeste, provokaciju vidi u ženama iz Bugojna, Donjeg Vakufa i Jajca koje su u banjalučkom parku “Petar Kočić” razvile nekadašnju državnu zastavu s ljiljanima slaveći Dan državnosti svoje zemlje.
Možeš misliti prijetnje – žene koje proslavljaju Dan državnosti sa zastavom koja simbolizira upravo kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine. Dodiku su one prijetnja. A povijest će pisati- da nije bilo te zastave, državnosti bi bila prekinuta i pitanje je šta bismo danas slavili.
Dragan Bursać: 'Vaše je samo da glasate, Dodikovo da vas napravi budalama!'
Da podsjetim jednom za svagda, nije to nikakva “ratna”, “poratna”, “mimoratna” ili bilo kakva druga zastava – to je zastava međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine, koja je bila u upotrebi sve do 1998. godine. Ta zastava se vijorila i pred zgradom UN-a u New Yorku, pod njom su najbolji sportaši i sportašice BiH sve do te 1998. izgarali svim srcem, i to je bila jedina zastava kontinuiteta BiH od ukidanja Socijalističke Republike BiH do uvođenja nove zastave.
Prema tome, narativ o nekakvoj “ratnoj” zastavi koja bi asocirala samo na rat apsolutno ne stoji, a Dodikov cilj je simbole državnosti BiH još jednom baciti na patos, što Dodikova policija i bukvalno radi pišući kaznene prijave ženama koje slave Dan državnosti.
A upravo Dodika treba obavijestiti da je zastava s ljiljanima bila i ostala simbol kontinuiteta državnosti jedinstvene, cjelovite i nedjeljive Bosne i Hercegovine, dakle svega onoga što Dodik prezire. Zato i ne čudi što je prvo 1992. godine, upravo Skupština bosanskih Srba, skinula ZAVNOBiH sve sa prateći simbolima da bi na koncu u 21. vijeku zastavu s ljiljanima satanizovala do te mjere da je ona postala sinonim za zlo, krv i rat, umjesto za dobro, slobodu i mir.
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
I taj narativ Dodik “gura” u zadnjih desetak godina, kada je u svoju, baš svoju partijsku porodicu unio četničko sjeme koje je tu bilo uz Karadžića, Mladića i Plavšićevu, i kada je počeo, ničim izazvan, da satanizuje jedan međunarodno priznat državni simbol.
A da je zastava korištena u ratu – jeste. Za nju su ginuli najbolji sinovi i kćeri ove zemlje, i to mu opet smeta.
Ali ako bismo uzeli Dodikovu logiku, onda je svaka srpska zastava u zadnja dva vijeka ratna. I to agresivno ratna, jer su pod tim zastavama vođeni osvajački ratovi van teritorije Srbije, ratovi u kojima su ginuli nevini nesrbi, ratovi u kojima je, na koncu, počinjen genocid.
Bursać: Hoće li Schmidt ubiti ideju građanske BiH?
Pa neka Dodik malo razmisli – nije zastava s ljiljanima bila iznad Čačka, Kragujevca i Valjeva, nego je trobojka s ocilima visila iznad Bihaća, Tuzle, Sarajeva... Nije pod ljiljanima počinjen genocid, nego pod srpskom trobojkom.
Prema tome, neka pogleda u svoje biće i neka vidi koja je zastava simbol dobra, a pod kojim se to zastavama činilo zlo.
Lako je provjeriti i dokumentovati!
Sretan nam svima, još jednom, Dan državnosti!
***
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.
Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.