Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1

Radiosarajevo.ba
Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1
Foto: Instagram / Selma Bajrami

"Da je Selma Bajrami pjevala "Ćuti, ćuti Mujo, zaklaću te ja", kao Baja Mali Knindža, umjesto što pjeva o ljubavi, sad bi punila hale po Srbiji. Ovako joj je Vulin zabranio ulazak u zemlju, isti onaj Vulin koji je prije tri dana u Banjaluci, dakle u BiH, najavio srpski svet. A šta će Vulin u BiH, to nije pitanje za Selmu Bajrami, ni za Vulina, nego za BiH vlasti. Ako ih ima!"

Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba 

Dok imalac hrvatske putovnice Baja Mali Knindža pjeva u Novom Sadu, koji se još nije oporavio od strašne tragedije u kojoj je poginulo 15 ljudi na željezničkoj stanici, Srbija ima prečeg posla. Recimo, da potvrdi zabranu ulaska Selmi Bajrami u tu istu Srbiju. Preciznije, beogradski sud je odbio žalbu bh. pjevačice na raniju zabranu ulaska u susjednu zemlju. 

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić ponovo Semberce nazvao 'ratnim švercerima'

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić ponovo Semberce nazvao 'ratnim švercerima'

Visokoriznična Selma 

Za one koji ne znaju, Bajrami je 14. juna drugi put podnijela žalbu Upravnom sudu u Beogradu protiv zabrane ulaska u Srbiju. Međutim, kao i prvi put, dobila je odbijenicu. "Osporenim rješenjem odbijena je, kao neosnovana, žalba tužiteljice izjavljenja protiv Odluke o odbijanju ulaska u Republiku Srbiju, donesena 22.01.2024. godine od strane Stanice granične policije Beograd", stoji u odluci. Dalje se navodi da je tužbom podnijetom Upravnom sudu Bajrami osporila zakonitost rješenja tuženog organa zbog nepravilne primjene zakona. 

Podsjetimo, zabrana ulaska uslijedila je nakon njenog nastupa na svadbi gdje je pjevala albansku pjesmu i pokazala dvoglavog orla. Selma za jedan bh. portal kaže: "Smatram da njima nije zasmetala pjesma, već da sam ja kolateralna šteta. Pretpostavljam da sam nekome opasno zasmetala i da je tu neko jako utjecao na to. Kad sagledamo činjenično stanje – na koji način sam ja ugrozila građane Srbije? Jer sam pjevala u pola Sarajeva svadbenu pjesmu i jer sam pokazala taj znak?" 

Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba! 

Ali, šta stoji u obrazloženju? Zašto je, dovraga, Selma Bajrami, Tuzlanka iz BiH, toliko opasna po državu Srbiju – istu onu koja je sigurna kuća za ratne zločince? Ako znamo da su dvoglavog orla pokazivali mnogi, od Holivuda preko Vašingtona do Brisela, zašto se Selmi brani ulazak u Srbiju? 

Naime, Upravni sud u Beogradu kaže kako Selma Bajrami, pazite sad, spada u "visokorizičnu grupu ljudi". 

Kako to da je Selma, "visokorizična" Tuzlanka koja pjeva, a isti onaj general Đukić koji je pobio tuzlansku mladost predstavlja pojedinca koga treba štititi u toj Srbiji? 

Ili je to baš logično u nakaradnom sistemu koji postoji u ovoj državi? A taj sistem je nakaradan etički, logički i pravno, pa, ako hoćete, i ljudski. I onda izvrnutom logikom, postaje logično da u državi koja je sigurna kuća za ratne zločince i one koji pjevaju njima u čast, svako ko misli svojom glavom nije dobrodošao – od Severine do Selme Bajrami. 

Severina
Foto: Screenshot/Instagram: Ni Severina nije dobrodošla

Ne pomaže tu ni najava Vučića ni Dačića od ljetos da će ove idiotske odluke biti ukinute, jer, kako se čini, te odluke ne važe za Selmu Bajrami, a vidjet ćemo u budućnosti hoće li se odnositi i na neke druge. 

Kad Vulin iz BiH određuje ko je dobrodošao u Srbiju

Na koncu, ima tu jedna druga stvar, a trebala bi biti prva. Znate li ko je eksplicitno zabranio ulazak Selmi Bajrami u Srbiju? Da, bio je to u januaru Aleksandar Vulin, danas potpredsjednik vlade ove i ovakve Srbije. 

"Ne možete pokazivati simbole Velike Albanije i uzimati novac u Srbiji. Kome je Velika Albanija ponos, Srbija ne treba da bude tezga. Kao što sam rekao dok sam služio Srbiji kao direktor BIA-e, izdao sam jedan broj naredbi koje se odnose na sve one koji gaze dostojanstvo Srbije i našeg naroda. Ne znam koje naredbe su ostale na snazi, ali najbolje da izdajnici i oni koji misle da se može nekažnjeno pljuvati po Srbiji to sami provjere", rekao je tada za Tanjug Vulin. 

Čekaj, čekaj – Vulin govori kako neko ne može pokazivati simbole Velike Albanije i zabranjuje ulazak nekome u Srbiju, dok on prije dva dana u Banjoj Luci, koja je u BiH, najavljuje eksplicitno kako je "srpski svet nezaustavljiv proces" i kako će u sebi sadržati i Republiku Srpsku. 

I on je dobrodošao u BiH? 

Aleksandar Vulin
Foto: MOS: Aleksandar Vulin

Pa, ovo nije onda pitanje ni za Selmu Bajrami, ni za tebe, čitaoče, niti čak za Vulina - ovo je pitanje za vlasti Bosne i Hercegovine. Osim ako se i one ne slažu da je u redu pružiti dobrodošlicu čovjeku koji s vrha vlasti želi smrt BiH, dok bh. pjevačica zbog pokreta ruke ne može ući u tu istu Srbiju. 

Tako je država Srbija, paradoksalno, rigidnija, ali dosljednija, a BiH je... pa, sami zaključite, jer je naša zemlja prvo zabranila, pa ponovno dozvolila ulazak omraženom Vulinu da porpagira raspad naše države.

"Nikad nisam pjevala ni na jednom skupu protiv bilo kojeg naroda. Došla sam u Srbiju, ostavila sam milione svojim izdavačkim kućama. Uvijek sam bila dočekana kao kraljica, jer nikada nisam dijelila ljude po nacionalnosti, seksualnosti ili bilo kojem drugom opredjeljenju. Mene to ne zanima, možeš biti dobar ili loš čovjek", napisala je ranije Selma Bajrami. 

A ja mogu reći, Selma, da si kao Baja Mali Knindža pjevala "Ćuti, ćuti Mujo, zaklaću te ja", umjesto o ljubavi sada bi punila hale po Srbiji. Ali to nije do tebe, nego do ovakve, nakaradne Srbije!

* * *

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba

NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:

Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".

Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.

Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije