Kongres EPP-a: Samo jedna Evropa

Radiosarajevo.ba
Kongres EPP-a: Samo jedna Evropa

U Warszawi se danas završava dvodnevni kongres Evropske narodne partije - evropski demokrati (EPP-ED) koja okuplja stranke desnog centra na kome učestvuje evropska politička elita.

Kongres se simbolično održava u varšavskoj Palati kulture i nauke, koju je Poljacima kao tadašnjim saveznicima poklonio lično Josif Visarionovič Staljin. Sada su sovjetski i komunistički simboli na zgradi prekriveni ogromnom plavom zastavom sa zvjezdicama Evropske unije.

"Završavamo sa podjelama na stare i nove članice EU. Sa ovog mjesta će po završetku kongresa delegati izaći sa ubjeđenjem da postoji samo jedna Evropa, a mi ćemo ih zaraziti tim našim optimizmom", kazao je poljski premijer Donald Tusk na otvaranju kongresa.

Uoči kongresa Tusk je izjavio da je evropske zvaničnike da dođu u Warszawu ubijedio njegov šaljivi argument – da je Palati kulture i nauke potreban istjerivač đavola, odnosno da u njoj zasjedaju predstavnici EPP-ED i istjeraju iz nje duh komunističkih kongresa koji su se tu decenijama održavali. Taj argument zajedno sa 2.000 delegata uvažili su između ostalih i njemačka kancelarka Angela Merkel, šef Evropskog parlamenta Hans-Gert Pöttering, šef Evropske komisije Joze Manuel Barroo, italijanski premijer Silvio Berlusconi, predsednik vlade Francuske Francois Fion, a iz zemalja van EU ukrajinska premijerka Julija Timošenko i predsjednik Gruzije Mihail Sakašvili.

Kongres te najjače grupe u Evropskom parlamentu prilika je, s obzirom na izuzetno visok rang nekih partijskih delegacija, i za bilateralne susrete i razgovore državnika.

Kongres kao priliku koriste i poljski radnici i sindikati, ali da izraze svoj gnjev zbog krize. Tokom dana je pred Palatom kulture i nauke protestovalo oko 2.000 radnika poljskih željeznica - prema scenariju tipičnom za poljske sindikalne ulične demonstracije, sa pištaljkama, bučno, u dimu zapaljenih automobilskih guma.

Sinoć su na istom mjestu radnici brodogradilišta u Gdanjsku, kolijevke prvih nezavisnih sindikata iza gvozdene zavjese - poljske Solidarnosti, zahtijevali od okupljenih evropskih zvaničnika, prije svega Barrosa i Pötteringa, da EU ostavi njihovo brodogradilište na miru i ne dovodi u pitanje državnu pomoć koje je dobilo za restruktuiranje. Zbog toga što su morala da vrate državnu pomoć - koja je ocijenjena kao nedozvoljena - bankrotirala su već brodogradilišta u susjednoj Gdinji i Šćećinju.

Policija vodenim topovima i suzavcem rastjerala radnike


Predsjednik EK Barroso kazao je da bi EU bila sretna kada bi Poljska što prije izložila svoj konačni plan restruktuiranja brodogradilišta u Gdanjsku.

„EK pokušava to pitanje da riješi već godinama. Ja sam o brodogradilištu razgovarao valjda sa petoricom poljskih premijera i sugerisao da nađu rešenje koje će biti u skladu sa pravilima EU i omogućiti da se sačuvaju radna mjesta", kazao je Barroso.

Deutsche Welle/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak