Još uvijek muško lice Evropske unije?

Radiosarajevo.ba
Još uvijek muško lice Evropske unije?

Oko 375 miliona Evropljana glasat će tokom predstojećeg vikenda na izborima za Evropski parlament. Polovina biračkog tijela su žene, ali svega jedna trećina njih je obično među poslanicima. Da li će se išta promijeniti?

Posle dvije godine teškog rada, sjednica EP-a od 15. novembra 2006.je posljednja prepreka za jednu poslanicu parlamenta u Strassbourgu. Njeno ime je Evelyne Gebhardt. Diskretna je, ali uporna.

Koliko je EP značajan za položaj žena u Evropi?

Bolkensteinov prijedlog o takozvanoj „vodoinstalaterskoj smjernici“, pri čemu se aludira na jeftine poljske vodoinstalatere koji bi bili konkurencija domaćim zanatlijama, izazvala je nezadovoljstvo. Zasluga je i Evelyne Gebhardt što ova smjernica nije usvojena u tom obliku. Da li je Evropski parlament za žene „kraljevski put“ ka karijeri, pitamo je. Na to pitanje se ne može tako lako odgovoriti, kaže nam poslanica i dodaje:

„Stalno ima nekih prepreka i kada se dvoje - muškarac i žena- kandiduju za isto mjesto, onda žena mora da bude kvalifikovanija da bi imala iste šanse.“

Kada je Evelyne Gebhardt 1994. godine ušla u Evropski parlament, 26 posto poslanika bile su žene. To je predstavljalo veliki napredak. Godine 1979, posle prvih direktnih izbora, bilo je svega 16 posto žena. Evelyne Gebhardt je zapravo poslanica zahvaljujući kvotama za žene.

„U Evropskom parlamentu sam zahvaljujući kvotama za žene. Meni to uopšte ne smeta. Ovo rješenje pružilo mi je mogućnost da pokažem, da sam sposobna da se bavim politikom, da sam sposobna da dovedem do potpune promjene mišljenja u Parlamentu – na primjer, upravo u vezi sa smjernicama u domenu usluga. Ženama najprije treba pružiti mogućnost, da to pokažu.“

Do sada samo dvije predsjednice EP

Da li je lice Evrope još uvijek muško? Do sada su samo dvije žene bile predsjednice Evropskog parlamenta, dvije Francuskinje: Simone Weill i Nicole Fontaine. Zato se postavlja pitanje, koliko je Evropski parlament značajan za položaj žena?

„Evropska politika je u raznim državama omogućila mnoge pobjede u politici prema ženama. Na početku je postojao član 119 Osnovnog evropskog sporazuma, sporazuma iz Rima, koji glasi: Ista plata - za isti rad. Zahvaljujući ovoj maloj rečenici uspjele smo da poboljšamo situaciju žena u svim zemljama članicama.“

DW/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak