Evropska komisija o zaštiti informatičke mreže
Radiosarajevo.ba
Evropska komisija predložila je u ponedjeljak novu strategiju za zaštitu informatičke mreže i infrastrukture od mogućih kibernetičkih ili terorističkih napada ili ozbiljnih poremećaja koji mogu nastati u slučajevima prirodnih katastrofa.
"Informatičko društvo donosi nam bezbrojne mogućnosti i obavezni smo osigurati da se ono razvija na čvrstom i održivom temelju. Evropa mora biti predvodnik u uključivanju građana, gospodarskih subjekata i javne uprave u nastojanju da se poboljša sigurnost informatičke infrastrukture. U Evropi ne smije biti slabe karike u zaštiti kibernetičke sigurnosti", izjavila je povjerenica za informatičko društvo i medije Viviane Reding.
U Evropskoj uniji 2007. internetom se služilo 93 posto poduzeća i 51 posto građana, što donosi znatnu gospodarsku korist. Međutim, postoje ozbiljne opasnosti za informatičku infrastrukturu zbog prirodnih katastrofa ili terorističkih i hakerskih napada. Naprimjer, 2007. dogodilo se 50-ak izgreda s podmorskim kabelima u Atlantskom oceanu.
Naprimjer, 2007. zbog hakerskog napada 12 sati je bio isključen sustav elektroničke pošte u estonskom parlamentu, a dvije najveće estonske banke morale su obustaviti svoje internetske usluge.
Po procjenama Evropske komisije, u sljedećih 10 godina vjerojatnost da će telekomunikacijske mreže biti prekinute seže između 10 i 20 posto, što bi moglo izazvati gospodarsku štetu od oko 193 milijarde eura.
Bit predložene strategije za sigurnost informatičke mreže jeste u pojačanoj suradnji zemalja članica. U ovom trenutku njihove mogućnosti i pripremljenost u slučaju kibernetičkog napada uveliko se razlikuju od zemlje do zemlje.
Loša pripremljenost u jednoj zemlji znači veću ranjivost u drugoj, a nedostatak koordinacije smanjuje djelotvornost protumjera.
Stoga se predlaže pojačana razmjena informacija i stvaranje evropskog sustava za razmjenu podataka. Također se predlaže, prenosi Hina, da se odrede uvjeti šta je osnova sigurnosti informatičke mreže.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.