Evropa u istraživanju i nauci kasni za SAD-om i Japanom

Radiosarajevo.ba
Evropa u istraživanju i nauci kasni za SAD-om i Japanom

Evropa mora povećati ulaganja u istraživanja i prevladati nacionalne reflekse koji su taj kontinent sa čela pogurnuli na začelje globalnog znanstvenog napretka, saopštila je u utorak Evropska komisija.

Evropa mora početi poduzimati drastične mjere kako bi potaknula istraživanja, stoji u izvještaju Odbora za evropski istraživački prostor (ERAB), piše Hina.

Pad globalnog udjela u inovacijama

"Uloga Evropske unije u globalnim inovacijama slabi. Njezin globalni udio u broju molbi za registraciju patenata, primjerice, u proteklih šest godina umanjen je 14 posto", kaže profesor John Wood, čelnik ERAB-a.

ERAB u izvještaju ističe da su mnogi evropski istraživački instituti nedovoljno finansirani, te da će Evropska unija u ovoj deceniji u obrazovanje uložiti 1,1 posto bruto domaćeg proizvoda, u usporedbi s 2,6 posto koliko ulaže SAD.

Isto vrijedi i za privatni sektor koji u Evropi na istraživanja troši jedan posto BDP-a, u usporedbi s 2,62 posto u Japanu, te 1,69 posto u SAD-u.

Uprkos tekućoj finansijskoj krizi, američki predsjednik Barack Obama povisio je ciljanu razinu izdvajanja za istraživanja i razvoj na tri posto BDP-a. ERAB smatra da bi si Evropa trebala postaviti za cilj postizanje te razine ulaganja do 2030.

Nacionalni interesi zemalja EU veliki problem


Međutim, ERAB ističe kako, uprkos pojačanoj integraciji tržišta EU, 27 zemalja članica toga bloka i dalje dijele nacionalni interesi kada su u pitanju projekti istraživanja i razvoja.

Primjerice, ističe Wood, suprotstavljeni nacionalni interesi već tri decenije onemogućavaju postizanje dogovora na razini EU o zajedničkom sistemu registracije patenata, što je rezultiralo nizom sudskih sporova oko potraživanja koja bi do 2013. trebala dosegnuti 289 miliona eura.

"Brojne male inicijative neće razriješiti ogromne probleme s kojima je svijet suočen", kazao je on. "Ne smijemo dopustiti da svaka od 27 zemalja članica igra svoju malu igru", prenosi Hina.

ERAB-ov izvještaj poziva na uspostavu Evropskog istraživačkog područja (ERA) do 2030., u kojemu bi znanstvenici iz državnog i privatnog sektora mogli surađivati bez graničnih i birokratskih barijera.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak