EU traži alternativne partnere za snabdijevanje gasom

Radiosarajevo.ba
EU traži alternativne partnere za snabdijevanje gasom

Evropska unija je, na danas održanom samitu sa osam država koje su ili proizvođači gasa ili tranzitne zemlje, potpisala sporazum o snabdijevanju kako bi smanjila energetsku zavisnost od Rusije.

Dogovorena deklaracija o saradnji Evropske unije i Azerbejdžana, Gruzije, Turske, Turkmenistana, Uzbekistana, Kazahstana, Egipta i Iraka trebalo bi da ubrza realizaciju projekata kojima je predviđena izgradnja gasovoda koji bi potrošače u Evropskoj uniji povezali za gasom bogatih zemalja u regionu Kaspijskog mora i drugdje.

U Evropi su sve prisutniji nervoza i zabrinutost za sigurno i neometano snabdijevanje energentima poslije najnovijeg spora Rusije i Ukrajine zbog kojeg su prošle zime milioni domaćinstava i firmi u Evropi ostali bez gasa.

Samit u Pragu ima za cilj da stavi tačku na višegodišnje prepirke oko projekta „Nabuko“ - cjevovoda kojim bi kaspijski zemni gas stizao do srednje Evrope. Riječ je o gasovodu dugom skoro tri i po hiljade kilomatra i vrijednom nepunih osam milijardi eura koji bi, povezujući Tursku i Austriju, trebalo da proradi 2014. godine.

BBC-ijeva Oana Lundžesku, koja prati praški energetski samit, kaže da je Turska trenutno najveća prepreka na putu realizacije gasovoda „Nabuko“ i nastojanja Evropske unije da, zaobilazeći Rusiju, dođe do alternativnog načina snabdijevanja energentima:

"Turska je postavila prilično oštre uslove za obezbjeđivanje tranzita zemnog gasa iz kaspijskog regiona do srednje Evrope. U Evropskoj uniji kažu da je takvo ponašanje neuobičajeno i protivno međunarodnom pravu, posebno što takve uslove postavlja zemlja koja bi i sama da postane članica evropskog kluba. Ankara je pak uznemirena što su njeni pregovori o članstvu u Evropskoj uniji, pa i dio koji se odnosi na energiju, blokirani zbog spora Turske i Kipra. Ovo je stoga i jedan od načina na koji Turska može da izvrši pritisak na Brisel da prekine blokadu pregovora o članstvu. Jedan od evropskih ministara kaže da pregovori sa Turskom nalikuju cjenjkanju na turskom bazaru. Samit je opet i prilika da se na Tursku izvrši dodatni pritisak kako bi se međuvladin sporazum o izgradnji gasovoda Nabuko postigao do kraja juna ove godine."

Evropljani sve češće pominju da ideja o južnom koridoru predstavlja otvaranje "Novog puta svile ".

Češki premijer Mirek Topolanek naglašava da gasovod neće biti jednosmjerna ulica već dvosmjerna saobraćajnica kojom će prolaziti informacije, roba, ljudi i energija. I da će, po riječima češkog premijera Nabuko samo ubrzati cjelokupan projekat. Ali, i tu ima problema, primjećuje BBC-ijeva novinarka:

"Problem za Evropsku uniju je što, pored Nabuka, postoji još nekoliko projekata za izgradnju cjevovoda koji bi prolazili novim južnim koridorom a koji praktično svi zavise od zemnog gasa iz Azerbejdžana. Jedan projekt tiče se gasovoda koji bi vodio od Turske do Grčke i potom do Italije, tu je i transjadranski gasovod kojim bi zemni gaz iz Azerbejdžana a moguće je i iz Irana od Turske stizao do Albanije i dalje ka Evropskoj uniji. Čini se da Azerbejdžan, kako sada stvari stoje, nema dovoljno gasa za podmirivanje potreba svih tih gasovoda a uz to je već sklopio ugovor o snabdijevanju Rusije zemnim gasom."

U Pragu je za pregovaračkim stolom čitav niz zemalja, svaka sa sopstvenim interesima i pod različitim spoljnjim pritiscima, ne samo od strane Rusije. Moskva je, procjenjuje BBC, sve do sada uspijevala da nadmudri Evropljane i da djeluje daleko brže od njih. I to iz očiglednog razloga - dok je Rusija jedna država Evropska unija je skup dvadeset sedam zemalja. I to nije sve:

"Rusiji je pošlo za rukom da u Evropskoj uniji, kada je riječ o energiji, primijeni taktiku "zavadi pa vladaj" i da sa Njemačkom i Italijom postigne zasebne sporazume o drugim cjevovodima koji i dalje zavise od ruskog gasa. Rusija nesumnjivo pažljivo prati sve ove samite, sastanke i razgovore, pomalo ljuta ali i zabavljajući se do izvjesne mjere.

BBC.Serbian.com/radiosarajevo.ba

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak