EU pozdravlja odluku češkog senata

Radiosarajevo.ba
EU pozdravlja odluku češkog senata

Predsjednik Evropske komisije José Manuel Barroso i predsjednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Pöttering pozdravili su u srijedu odluku gornjeg doma češkog parlamenta, koji je potvrdio Lisabonski ugovor i time otklonio jednu od glavnih prepreka za konačno stupanje toga dokumenta na snagu.

„To je vrlo dobra vijest. Vrlo sam zadovoljan što je češki senat odobrio Lisabonski ugovor, čime je dovršen parlamentarni postupak ratifikacije u Češkoj Republici. Ovo glasanje odražava privrženost Češke Republike demokratskijoj, odgovornijoj, učinkovitijoj i koherentnijoj Evropskoj uniji. Nadam se da će preostali koraci, koje zahtijeva ustav u Češkoj i ostalim zemljama članicama biti dovršeni što je prije moguće“, ističe Barroso u svojoj poruci.

„Odluka Senata, koju snažno podržavam, zaključuje ratifikaciju Lisabonskog ugovora u češkom parlamentu i dovodi nas vrlo blizu uspješnom završetku ratifikacije u Češkoj Republici. Uvjeren sam da će Vaclav Klaus, češki predsjednik, potpisati ratifikacijski dokument što je prije moguće. Naš je zajednički cilj da novi Ugovor stupi na snagu početkom sljedeće godine“, ističe u svojoj poruci predsjednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Poettering.

Sada je Lisabonski ugovor ratificiran u parlamentima 26 od 27 zemalja članica. Preostala je još Irska, čiji ustav predviđa da se o takvim ugovorima građani moraju izjasniti na referendumu. Na prvom referendumu u junu prošle godine irski su birači odbacili Lisabonski ugovor.

Nakon određenih garancija koje su članice EU dale Irskoj u vezi s Lisabonskim ugovorom, Dublin je najavio da će na jesen ponovno raspisati referendum, na kojem bi, prema sadašnjem raspoloženju javnog mnijenja u Irskoj, Lisabonski ugovor trebao proći.

Osim toga, potrebno je dovršiti postupak ratifikacije u Njemačkoj i Poljskoj. U njemačkoj se čeka na mišljenje ustavnog suda nakon čega šef države treba potpisati ratifikaciju. Poljski euroskeptični predsjednik Lech Kaczynski još uvijek nije stavio svoj potpis, ali je najavio da neće praviti probleme, ako Lisabonski ugovor prođe na referendumu u Irskoj.

Za Lisabonski ugovor u gornjem domu češkog parlamenta glasalo je 54 od 79 prisutnih senatora.

Osim predsjednika Klausa, dovršetak postupka ratifikacije u Češkoj mogla bi usporiti skupina zastupnika iz Građanske demokratske stranke (ODS), koja je najavila da će još jednom tražiti od ustavnog suda da se izjasni je li Lisabonski ugovor u skladu s češkim ustavom.

Češki ustavni sud još je prošle godine potvrdio da Lisabonski ugovor nije u suprotnosti s ustavom. Međutim, tada je od suda traženo da provjeri samo da li su neke odredbe Lisabonskog ugovora u skladu s ustavom, a to sada mogu iskoristiti euroskeptični zastupnici i zatražiti provjeru cijelog Lisabonskog ugovora.

Ako Lisabonski ugovor prođe na referendumu u Irskoj onda se otvara mogućnost da stupi na snagu 1. siječnja sljedeće godine, ali bi to mogao odgoditi češki predsjednik Klaus koji će, u slučaju da ponovno bude zatraženo mišljenje ustavnog suda, sigurno čekati s potpisom dok se sud ne očituje.

Lisabonski ugovor bi trebao pojednostaviti djelovanje institucija Europske unije. Taj dokument predviđa uvođenje dužnosti predsjednika Europskog vijeća na mandat od dvije i pol godine, koji bi predstavljao EU u svijetu. Time bi se dokinuo sadašnji sustav rotirajućeg predsjedništva u kojem svaka članica predsjedava po šest mjeseci.

Također se uvodi neka vrsta ministra vanjskih poslova, a umjesto sadašnjeg sustava ponderiranih glasova, uvodi se sustav glasovanja dvostrukom većinom, to jest odluka bi bila donesena ako za nju glasuje 55 posto država članica, koje istodobno predstavljaju najmanje 65 posto ukupnog stanovništva EU-a.

Lisabonski ugovor je važan i za nastavak proširenja, jer su, u prvom redu Njemačka i Francuska, to stavile kao uvjet za primanje novih zemalja.

Na to je prije glasovanja u Senatu upozorio češki premijer u odlasku Mirek Topolanek. 'Ne Lisabonskom ugovoru značilo bi kraj za jedan od naših prioriteta - proširenje EU-a', rekao je Topolanek.

EUobserver/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak